Як визначити діелектричну проникність.

Якщо провести простий досвід зі шкільної програми, то можна помітити, що ємність конденсатора залежна від форми, розміру і розташування провідників відносно один одного. А також ємність залежить від властивостей діелектрика, який заповнює простір між провідниками конденсатора.
Вам знадобиться
  • - конденсатор;
  • - ебонітова пластинка;
  • - електрометр.
Інструкція
1
Візьміть плоский конденсатор. Зарядіть його і запишіть показання електрометра, який вимірює напругу на конденсаторі.
2
Всувайте тепер в конденсатор приготовлену ебонітову пластинку. Відразу буде видно зменшення між обкладинками конденсатора різниці потенціалів. Як тільки ви приберете пластинку з ебоніту, показання електрометра одразу візьмуть колишні значення. З цього випливає, що при заміні повітря на ебонітову пластинку між обкладинками конденсатора, ємність досвідченого конденсатора збільшилася.
3
Візьміть замість ебоніту інший діелектрик і виконайте те ж саме з ним - помістіть між пластинами конденсатора, запишіть показання електрометра. Видно, що отриманий результат схожий з результатом попереднього досвіду. Ось тільки зміна конденсаторної ємності буде трохи іншим. Так от, якщо С0 - конденсаторная ємність в момент, коли між обкладинками конденсатора вакуум, а С - ємність в момент, коли між пластинами конденсатора заповнене повністю простір будь-яким діелектриком, то С - ємність виявиться більше С0 - ємності в? разів більше. А? має залежність тільки від природних властивостей діелектрика.
4
Запишіть висновки з досвіду, а саме: досліджувана діелектрична проникність визначається за формулою? = С/С0.
Зверніть увагу
Щоб виготовити конденсатор, необхідні діелектрики тільки з хорошими властивостями ізоляції. Інакше, заряди просто будуть витікати через невідповідний діелектрик. Саме з цієї причини вода, наприклад, не підходить для виготовлення конденсатора, хоча у неї велика діелектрична проникність.
Корисна порада
Значення? для більшості газів приблизно до одиниці, це відноситься і до повітря. Пов'язано це з низькою щільністю газів. Діелектрична проникність у багатьох твердих діелектриків варіюється від 2 до 8.