Як визначити висоту предмета, заснування якого невідомо.

При орієнтуванні на місцевості, наприклад, в туристичному поході, іноді потрібно визначити висоту того чи іншого віддаленого предмета або об'єкта. Якщо відстань до нього відомо, то виконати розрахунки не складає труднощів. А як бути, коли дощенту потрібного об'єкта не добратися, а виміряти відстань немає можливості? На допомогу приходить знання геометрії.
Вам знадобиться
  • - жердина;
  • - астролябія.
Інструкція
1
При визначенні висоти віддаленого предмета, заснування якого недоступно, а відстань до нього не можна виміряти безпосередньо, використовуйте прості обчислення з пріеменіем підручних предметів або спеціальних пристроїв. Перший етап - визначення відстані до об'єкта.
2
Припустимо, що від предмета з невідомої вам висотою (точка Х) вас відділяє нездоланна перешкода, наприклад, річка. Виберіть на своєму боці точку А, що розташовується приблизно навпроти потрібного вам об'єкта.
3
Тепер поверніться під прямим кутом вправо і зробіть 15-20 кроків. В цьому місці застроміть в землю гілку або паличку. Це буде точка О. Проробіть точно таке ж число кроків в тому ж напрямку. Ви отримали точку В; відзначте її також будь-яким предметом.
4
Від точки В рухайтеся під прямим кутом, віддаляючись від берега. В той момент, коли точка вашого знаходження розташовуватиметься між об'єктом (точка Х) і точкою О, зупиніться. Відстань від вас до точки В буде дорівнює відстані від першої точки (А) до точки Х, обозначаемой потрібний вам об'єкт. Виміряти відстань тепер можна кроками, а потім перевести їх в метри.
5
Тепер, коли відстань до об'єкта відомо, переходите до визначення його висоти. Для цього вам знадобиться довгу жердину або палиця з обертається планкою. Поставте на видаленні від вимірюваного об'єкта жердину АС з обертається планкою і направте її на верхню точку об'єкта (точка С ').
6
Позначте на поверхні землі точку В, щоб у цій точці пряма АА 'перетиналася б з поверхнею землі. Трикутники А'С'В і АСВ будуть подібними, оскільки мають загальний кут і за кутом, рівному 90 градусів. З цього випливає, що: А "З/АС = ВА '/ВА або Висота предмета, таким чином, буде дорівнювати: А" З = АС х ВА'/ВА.
7
Наступний спосіб передбачає більш складні обчислення. Припустимо, вам потрібно визначити висоту АН віддаленого предмета. Позначте на певній відстані від основи Н точку В і виміряйте за допомогою астролябії кут АВН, а потім за цими даними з прямокутного трикутника АНВ знайдіть висоту об'єкта за формулою: АН = НВ х tgАВН.