Що таке цирк.

Скупі рядки словника навряд чи розкриють вам всю унікальність, яскравість, видовищність і дивовижну «всеадресность» циркового мистецтва. Глядачів ефектних уявлень приводять у захват і найскладніші трюки, що поетизують фізична досконалість, і тонкий гумор веселої клоунади. Захоплення викликає безстрашне й талановите вміння дресирування братів наших менших і диво вишуканих фокусів. Розкласти по поличках чарівництво емоційної зарядженості циркової арени неможливо. Треба просто прийти в цирк.
У пам'яті наших бабусь і прабабусь - яскраві брезентові купола довгоочікуваного заїжджого шапіто, циркові пригоди «Смугастий рейс» і іскрометні номери сонячного клоуна Олега Попова. Легенда цирку - всіма улюблений Юрій Нікулін. На слуху - імена знаменитих Брати Запашні. Закордон продовжує дивувати майстерністю в особі продовжувачів англійських циркових традицій Філіпа Астлея. Прославлених і іменитих артистів, у яких одне вірне підданство - неповторному світу свого манежу, не злічити. Арена, мабуть, - основний атрибут циркового мистецтва. Вона у всіх країнах однакова за розміром: її діаметр дванадцять-тринадцять метрів. Інша прикмета: сьогодення цирку не буває без кінних номерів. Уявлення - завжди букет з безлічі захоплюючих жанрів-дій: акробатики, еквілібристики, жонглювання, гімнастики, атлетики, дресирування, музичної ексцентрики, іллюзіонізма, світлових, водних шоу і ще багато чого чого фантазійного. За кожним номером варто невидима, але дуже копітка робота художників, музикантів, режисерів, інженерів, робітників. І тільки фокусник буває єдиний у всіх особах: він і конструктор-винахідник, і актор, і режисер своїх дивовижних маніпуляцій. Чим ще примітний цирк? Це мистецтво, яке буде зрозуміло в будь-якій країні без знання рідної мови артистів-виконавців, навіть якщо зі сцени буде чутна їх мова. Це по-особливому універсальне і доступне всім мистецтво, народжене для публіки будь-яких віків і соціальних верств. У цирк ходять сім'ями, і в цьому особлива заслуга захоплюючих циркових видовищ, де нудно не буває ні старому, ні малому. Безумовно, похід в цирк буде розвагою, відпочинком, задоволенням. І в той же час - своєрідним уроком.Чему може навчитися дитина, яка прийшла під купол цирку? Він побачить артистів-героїв, що долають перешкоди, і зрозуміє, що краса, філігранна виконавська техніка і сміливість наїзників, повітряних гімнастів і дресирувальників немислима без любові до професії, без працьовитості, завзятості, волі, відваги, самовіддачі і тяги до прекрасному.Самі служителі манежу завжди підкреслюють, що в їх колективах панує особлива атмосфера підтримки, взаємовиручки, партнерства, бо без духу товариства і благородства в екстремальній роботі- творчості досягти успіху нельзя.Менялісь століття й епохи, але незмінною залишалася прагнення людини хоч ненадовго вирватися з сірої буденності і скроєної за шаблоном життя в вабливий світ яскравих сценічних пригод і життєрадісного лицедійства. Цирку як мистецтву-свята уготована довге-довге життя. Старовинна індійська прислів'я говорить: «Один клоун, який приїхав в місто з цирком, дає людям більше здоров'я, ніж караван віслюків, навантажених ліками ...»
Циркове мистецтво дуже популярно в світі. Сьогодні шанувальниками видовищних вистав є як діти, так дорослі. Адже сучасний цирк - це не тільки клоуни та номери з тваринами, але й унікальні тематичні постановки, шикарні костюми і ретельно продумані декорації.

Найбільший цирк за розміром

Найбільшим цирковим будівлею в світі є Великий державний цирк в Москві. Дане будова, зведена в 1971 році, унікально. Після відкриття захоплені журналісти проголосили цирк «кращим у світі атракціоном» .Восхітіться в Московському цирку дійсно є чому. Насолодитися поданням одночасно можуть майже 3500 осіб. Висота амфітеатру становить близько 36 м. Будівля Державного цирку оснащено шістьма манежами. Льодова, світлова, кінна, інтерактивна і водна арени здатні швидко змінювати один одного. Хорошим «бонусом» є окремий репетиційний манеж.
Московський цирк першим у Росії став самостійним. Сьогодні його основу складають майже 300 артистів різних жанрів. Щороку в цирку ставиться нова програма.
На арені Московського Державного цирку виступають як вітчизняні, так і зарубіжні артисти. Програми, переважно, складаються з класичних номерів: з тваринами, акробатами, клоунами та ін. На час новорічних свят циркове будівля перетворюється на казкове: тут проводяться святкові заходи для дітей.

Найбільші цирки в світі: інші категорії

Найбільшим цирк може бути не тільки по будівлі, а й за кількістю артистів. У даній категорії рішуче перемагає канадський Cirque du Soleil, створений в канадській провінції Квебек. Відомим він став в 1984 році. Тоді керівник трупи вуличних циркачів запропонував уряду країни організувати гастролі в рамках культурної програми «Відкрий Канаду». Так як захід передбачалося здійснити в літні місяці, артистів охрестили «Цирк Сонця» .На сьогоднішній день цирк «Дю Солей» - наймасштабніший захід у даній галузі. Всього в ньому працює близько 5000 чоловік. Тисяча з них є артистами, решта - постановники, хореографи, костюмери, техніки тощо. У кожному виступі бере участь майже 100 добре натренованих циркачів.
У Cirque du Soleil не працюють з тваринами. В уявленнях беруть участь тільки люди, що відрізняються гнучкістю, спритністю, артистизмом. Сьогодні цирк став інтернаціональним, зібравши на одній сцені артистів з 40 країн.
В репертуарі цирку «Дю Солей» 14 програм , в яких беруть участь тільки люди. Для кожної спеціально створювалися декорації, музичний супровід, спецефекти. Особливої уваги заслуговують костюми: щорічно для їх пошиття використовується не менше 20 кілометрів різних тканин. Слід зазначити, що інтернаціональна трупа не виступає на класичній арені, воліючи шокувати і дивувати глядачів зі звичайною сцени. Найбільшим у світі за кількістю одночасно працюючих арен є цирк американських братів Рінглінг. На чотирьох помостах і трьох манежах одноразово демонструються різні номери. Однак це не вся «фішка» цирку. Приходити на подання слід заздалегідь: артисти гримуються, а звірі репетирують трюки прямо на очах збираються глядачів.