Як займатися математикою з дошкільням.

Як дізнатися, з якого віку можна починати займатися математикою? Для початку, необхідно визначиться з тим, що ж таке математика. Вона зовсім не обмежується числовим рядом, який може «відбарабанював» кожна дитина вже в ясельної групи. Математика - це наука про просторові форми і кількісних співвідношеннях. І, значить, займатися математикою можна задовго до того, як у дитини з'явиться уявлення про числа і цифрах.
Інструкція
1
З самими маленькими дітлахами, які перебувають ще в стадії накопичення пасивних слів, можна вивчати форму і розмір. Наприклад, коло, квадрат, трикутник. Зараз для цього в книжкових торгових точках і магазинах іграшок продається досить методичних матеріалів, у вигляді ігор і книг. Але навіть не набуваючи жодних спеціальних посібників, можна займатися з малюком. Просто попросіть дитину принести кубик або м'ячик. На картинках або просто оточуючих предметах можна пояснювати дитині «сонечко - кругле, колеса у машини - круглі, ялинка - трикутна, пісочниця квадратна» .Також дітей можна вчити визначати розмір. Звичайно, цей розмір вони визначатимуть не в сантиметрах, а порівнюючи «великий - маленький», «більше - менше», «короткий - довгий», «тикаючи» в зіставляються предмети своїм маленьким пальчіком.Конечно же, всі заняття в цьому віці проводите у формі ігор, які доступні дітям. Наприклад, збирання всім знайомої пірамідки або матрьошки - це урок математики. Для того щоб дитина зібрав цю іграшку, з усіх колечок необхідно вибрати найбільше, а далі вибирати найбільшу з решти.
2
Коли дитина трохи підросте, в момент збільшення активного словника можна вводити кількісні поняття «один - кілька». У цьому вам можуть допомогти іграшки або картинки. Звертайте увагу дитини на навколишні предмети: «місяць на небі одна, а зірок багато». Також існують такі чудові помічники, як книги. Наприклад, у виданні «Пригоди зеленого ковпачка» Г.Сапгіра, в дуже доступною, ненав'язливій формі пояснюються найпростіші математичні поняття. Навіть звичайна казка «Ріпка» може вам допомогти, коли ви поясните, що один дід не зміг витягнути ріпку, а кілька персонажів - впоралися. Продовжуйте освоєння геометричних фігур. Поступово вводите на заняттях нові, більш складні фігури. Вивчайте і постійно повторюйте з малюком розташування предметів в просторі. Знизу - зверху, зліва, справа, між, посередині, спереду і т.д.
3
Наступний крок в математику робіть в середньому дошкільному віці. Тепер нарешті настає момент знайомства з цифрами. Пам'ятайте, що вивчення їх повинно відбуватися після формування у дитини уявлення про зв'язок числа з кількістю. Для цього попросіть дитину покласти на стіл, наприклад, кубик. Після цього попросіть малюка сказати, скільки кубиків на столі. Тепер поясніть, що кількість предметів позначається спеціальним знаком, цифрою. Далі покажіть дитині цифру один і запропонуйте розфарбувати її або виліпити з пластиліну. Так само познайомте малюка і з рештою ціфрамі.В цей період, ваш маленький математик вже може впоратися із самостійним створенням геометричних фігур. Плоскі форми допоможіть дитині намалювати, вирізати, скласти з паличок, а об'ємні - зліпити з пластиліну, зібрати з конструктора.Также задавайте маляті нескладні логічні завдання. Наприклад, попросіть розфарбувати ланцюжок із заданим колірним ритмом. Або вибрати з фігур потрібну за кількома ознаками. Наприклад, великий зелений овал.
4
У старшому дошкільному віці настає дуже напружений період - підготовка до вступу в перший клас. За цей час необхідно з'ясувати й усунути всі прогалини в розвитку. Пропрацюйте числовий ряд до 20. Дитина повинна вести рахунок у прямому і зворотному порядку, називати попереднє чи наступне число від заданого. Перевірте, чи чітко розділяє малюк порядкові і кількісні числівники. Якщо необхідно, поясніть разніцу.Решайте з дитиною логічні задачі. Наприклад, як зробити з квадрата два однакових трикутника за допомогою однієї палички. Вибирайте завдання не тільки на логіку, а й на увагу. Наприклад, скільки яблук висить на березі з двома гілками, якщо на кожній гілці знаходяться три яблока.Конечно, на всіх етапах розвитку можна займатися з дитиною в спеціальних групах або залишити все на совість вихователів у дитячому садку. Але це не може повністю замінити домашні ігри та заняття, особливо цінні тим, що йдуть вони від найближчих і дорогих людей.