Що таке вітер.

Вітри в залежності від своєї сили і швидкості здатні змінити все навколо. Де криються причини їх виникнення? З давніх часів люди бачили в вітрах присутність живих сил Всесвіту і космосу, вплив богів.
Інструкція
1
Вітер - це рух повітря, яке характеризується швидкістю. Для її визначення мореплавці застосовують бофортова шкалу, що складається з 12 балів, де нульова позначка означає повний штиль, а 12 балів визначає ураган. Існує також шкала Фудзита або F-шкала, що складається з тринадцяти категорій від F0 до F12. Вона використовується при класифікації торнадо, враховує швидкість вітру та завдані збитки. При цьому значення між F0 і F1 відповідає 11 і 12 балам бофортова шкали швидкості вітрів. F5 - максимальна категорія, яка присвоюється торнадо. Решта введені тільки в якості теоретичних.
2
Причина виникнення вітру - різниця температур і барометричного тиску суміжних повітряних областей. Переміщаючись з однієї області в іншу, повітря змінює силу, швидкість і напрямок, відхиляючись через обертального руху землі. Згідно закону Бейс-Балло, в Північній півкулі це відхилення направлено вправо, а в Південному - вліво. Напрямок вітру позначають тією стороною світла, звідки він дме. Зазвичай воно визначається різними приладами. Іноді використовують флюгера.
3
Протягом доби на узбережжях планети постійно відбувається зміна берегових вітрів. Їх називають брізамі. Вночі вони дмуть з суші на море, а вдень - навпаки, з моря на сушу. На узбережжях Чорного та Середземного морів відомі північні вітри бори або Бореі. Влітку в Альпах мають місце фени - пекучі, південні вітри з пустель Азії та Африки. Їх подув триває декількох годин в день, приносячи дрібний пісок і попіл. При цьому температура піднімається до 40оС і вище. Фени наносять величезну шкоду людям, місцевій флорі та фауні.
4
Постійні вітри тропічних країн - пасати і мусони. Пасати дмуть круглий рік. Причиною їх виникнення є добове обертання Землі та сонячне тепло. Мусони - вітри пір року. Наприклад, в Індійському океані взимку переважає північно-східний мусон, а влітку - південно-західний.
5
Крім того, в східних навчаннях вітер є символом духу, його сили і живим диханням Всесвіту, підтримуючим і об'єднуючим все живе. Вітер - уособлення безтілесного, невловимого, невловимого, мінливого. Він асоціюється з ниткою, мотузкою і т.д. Вітри - посланці богів, вказують на присутність божества. У поєднанні з вогнем вітер символізує богів гір і вулканів. Вчення фен-шуй невипадково називається наукою вітрів і вод. В Стародавньому Китаї Бога вітру, Фенг-По, вважали джерелом дихання космосу і називали устами і мовою Неба.
6
У грецькій міфології особливе місце відводилося напівбогу Еолу - повелителя вітрів і штормів, який міг допомогти мореплавцям в повний штиль і послати приємний вітерець, але міг також і зруйнувати все, що попадеться на шляху. Еол - бог вітрів і музичних інструментів, що звучать при русі повітря.
Вітер - це переміщення шарів повітря з областей підвищеного тиску в області зниженого тиску. Найбільш високий тиск в тій місцевості, де вище температура. Зрозуміти причини виникнення вітру буває складно часом навіть дорослому, що вже говорити про дитину.
Інструкція
1
Діти активно спостерігають за навколишнім світом і бачать, як гойдаються дерева. Рецепторами шкіри вони відчувають холод, коли дме вітер. Поступове звикання до вітру як до звичайного явища включено в механізм природної адаптації. В принципі, дитина може з часом сам здогадатися, що таке вітер, але якщо ви хочете прискорити процес, спирайтеся на образність мислення малюка. Навряд чи дитині будуть зрозумілі складні наукові парадигми, адже до абстрактних побудов він ще не здатний.
2
Ключова роль у вихованні малюків відводиться казкам. Розповідаючи малюкові казки, забудьте про теорію відносності, в вашому оповіданні все має бути однозначно: добро і зло, світло і темрява, радість і смуток. Порівняйте вітер з криком величезного невидимого чарівника, повелевающего погодою. Проведіть аналогії з іншими життєвими явищами: перельотом птахів, подорожжю в далекі країни, сходом лавин.
3
Гуляючи в вітряну погоду, зверніть увагу дитини на те, що відбувається навколо. Листя відриваються від землі, в вухах завиває, в дорозі необхідно долати опір повітря. Розкажіть про силу і швидкості вітру. Вкажіть, що переміщення повітряних мас таке стихійне, що втягує в себе інші предмети. Формуйте у дитини образні асоціацію між вітром і сонцем, водою, небом, дощем.
4
Щоб наочно показати малюкові природу вітру, візьміть пластиковий стакан і виконайте в ньому невелику дірку. Наповніть стакан рідиною до країв. Природно, рідина почне витікати з дірочки за межі ємності. Поясніть дитині, що в склянці було тісно і важко, тому рідина «втекла» в пошуках щастя і кращого життя.
5
Порівняйте вітер з людським диханням. Покажіть дитині, що при видиху людина може створювати подобу вітру. Продемонструйте «виштовхування» видихається з рота, запропонуйте малюкові теж спробувати пограти в вітер. Рух повітря може викликати також розмахування руками або рушником.
6
Розкажіть дитині і про наукове поясненні, що таке вітер, і чому він дме. Не переживайте, якщо відразу малюк не оцінить, що його долучають до настільки сакрального знання. У підсвідомості напевно ваш розповідь відкладеться, а в майбутньому дитина сприйме ту ж саму інформацію як давно знайому і зрозумілу.