Як визначити координати зірок.

Коли вам набридне просто милуватися зоряним небом і захочеться зайнятися більш-менш серйозними дослідженнями в галузі астрономії, вам, ймовірно, доведеться зіткнутися з проблемою визначення координат небесних світил. Для точного визначення місця розташування об'єкта на небі недостатньо знати так звані декартові координати. Як вийти з цього скрутного становища?
Вам знадобиться
  • - компас;
  • - транспортир;
  • - нитка;
  • - грузик.
Інструкція
1
У самому простому випадку для визначення примірного положення зірки на небосхилі використовуйте сторони горизонту. Наприклад, найближча до нас зірка - Сонце - піднімається на сході, а заходить в протилежному напрямку, на заході. Приблизно опівдні Сонце розташовується на південній стороні горизонту. Тому іноді досить вказати в напрямку однієї з сторін горизонту, щоб можна було визначити положення шуканого об'єкта.
2
Для більш точного визначення напрямку на об'єкт використовуйте поняття азимута. Він являє собою виражену в градусах величину кута між напрямком на північ і на об'єкт, положення якого нам потрібно визначити.
3
Візьміть в руки компас. Правильно його орієнтуйте, поєднавши нульовий розподіл з напрямком на північ. Тепер направте візирної пристосування компаса на ту точку горизонту, на яку проектується небесний об'єкт. Величина кута між напрямком на північ і на зазначену точку і буде азимутом, за яким можна визначити положення зірки щодо сторін горизонту.
4
Тепер введіть ще одну координату, визначальну висоту небесного тіла над лінією горизонту. Вона виражається кутом від 0 до 90 градусів. Так, якщо об'єкт знаходиться прямо біля лінії горизонту, висота його дорівнює 0 градусів; якщо зірка прямо у вас над головою, висота дорівнює 90 градусам (така точка називається зенітом).
5
Для визначення висоти використовуйте звичайний учнівський транспортир. До нульовій позначці приладу, де імовірно повинен знаходитися центр окружності, прикріпіть нитку з грузиком на кінці. Переверніть транспортир так, щоб нижня площина його знаходилася зверху. Направте транспортир на небесний об'єкт, щоб лінія підстави перебувала на лінії світлового променя, що йде від зірки до вашого ока.
6
Прямовисно розташована нитка з вантажем вкаже на певну кутову величину на шкалі транспортира. Відніміть від цієї величини 90 градусів, і ви отримаєте значення кута, визначального висоту об'єкта над лінією горизонту. Цей параметр в сукупності з азимутом дозволить будь-якій людині, якій ви повідомите ці дані, відшукати на небосхилі цікавить об'єкт.
Іноді виникає необхідність визначити своє місцезнаходження на географічній карті світу, включаючи відносно точні географічні координати населеного пункту, в якому ви перебуваєте або куди плануєте відправитися. Які ж існують способи визначити своє місце в цьому світі?
Вам знадобиться
  • топографічна карта місцевості; комп'ютер з доступом в Інтернет
Інструкція
1
Найпростіший спосіб пов'язаний з використанням звичайної топографічної карти. Зображення місцевості на такій карті має певний масштаб і сітку координат. На виходах ліній координатної сітки біля рамки, що оздоблює лист карти, вказують значення їх прямокутних координат.
2
Другий спосіб вимагає наявності комп'ютера і виходу у всесвітню мережу інтернет. Спосіб дозволяє точно визначити географічні координати по знімку, зробленому з штучного супутника Землі.
3
Відкрийте Карти Google. Знайдіть на карті місце, координати якого ви маєте намір встановити. Карту можна пересувати по екрану комп'ютера за допомогою маніпулятора або відповідних кнопок на клавіатурі, при цьому видимий масштаб об'єктів змінюватиметься за вашим бажанням.
4
Натисніть правою кнопкою маніпулятора по потрібної вам точці на карті. Виберіть з меню пункт "Що тут знаходиться?". На вашій карті ви побачите мітку (маркер). Погляньте в верхню частину вікна, і ви виявите, що там з'явилися географічні координати шуканого місця.
5
Аналогічним чином ви можете використовувати для визначення місцезнаходження службу «Яндекс. Карти ». Щоб з'ясувати координати , натисніть кнопку «Отримати інформацію», на якій намальовані знак питання і стрілочка. Кнопка знаходиться у верхній лівій частині карти. Клацнувши по карті, ви виявите що з'явився на карті маркер. При цьому в пошуковому рядку будуть перебувати шукані координати .
6
А ось ще один нестандартний спосіб знайти дані про розташування населеного пункту. Багато астрологічні сервіси надають безкоштовну послугу для визначення географічних координат великої кількості населених пунктів. Ввівши в пошуковий рядок найменування населеного пункту, натисніть кнопку «Знайти». Перед вами тут же з'являться значення координат, відповідних місту або селищу, з точністю, як правило, до хвилин. Формат даних може виглядати так: Санкт-Петербург (Ленінград), Росія, Ленінградська обл., 59 ° 55'N, 30 ° 15'E.