Що робити, якщо трапився сонячний удар.

Сонячний або тепловий удар проявляється сильним запамороченням, нудотою, шумом у вухах і втратою свідомості. Притому не завжди симптоми з'являються одразу, іноді проходить близько 8 годин після перебування під прямими променями сонця. Потерпілому необхідна кваліфікована допомога фахівців, тому без виклику швидкої допомоги в ряді випадків не обійтися.
При найменшій підозрі на сонячний удар викличте швидку допомогу або відвезіть хворого в найближчу лікарню. Так як в процесі перегріву може постраждати нервова система, не варто сподіватися на те, що все само пройдет.В період очікування приїзду медичного персоналу або по дорозі до лікарні надайте першу допомогу потерпілому. Перекладіть його в тінь або заслін від прямих сонячних променів, наприклад, прикрийте штори на вікнах автомобіля або зробіть навіс з одягу, якщо ви на природі. Якщо в машині є кондиціонер, включите його на малу мощность.Еслі людина перебуває у свідомості, дайте йому холодної води, бажано з льодом. Подивіться, що є у вас з собою в аптечці. Якщо ви знайдете настойку валеріани лікарської, то накапати в холодну воду близько 20 крапель. Давати засіб в таблетках безглуздо, вони занадто довго засвоюються організмом.Положіте на груди і голову постраждалому рушник, змочений холодною водою. Як тільки воно буде нагріватися, знову прополіскуйте його у воді. Також обітріть і тіло. Окативать з відра або поміщати в водойму не потрібно, може трапитися шок, який нерідко закінчується крововиливом в мозок. Будьте обережні, сонячний удар - не просто головний біль, а поразка нервової системи від перегріву. При втраті свідомості, зробіть людині штучне дихання і непрямий масаж серця. Також помасажуйте кінцівки, щоб кров швидше циркулювала, а відповідно і охолоджувалася. Не припиняйте обтирати тіло холодною водою.Якщо людина непогано себе почуває, з'явилося лише легке нездужання, потрібно прийняти прохолодну ванну, випити велику кількість рідини і таблетку аспірину або парацетамолу. Потрібно дотримуватися постільного режиму, а у разі погіршення стану викликати швидку допомогу.
Прогулянки під палючим сонцем при відсутності головного убору можуть привести до сонячного удару. В результаті розширення судин збільшується приплив крові до головного мозку, що веде до набряку і дрібним крововиливів. Однак в жарку погоду і в задушливому приміщенні навіть при покритої голові людина не застрахована від загального перегріву, який може стати причиною теплового удару. І в першому, і в другому випадку важливо своєчасно надати першу допомогу.
Симптоми сонячного і теплового удару в чому схожі. Першими ознаками як локального, так і загального перегріву є запаморочення, почастішання пульсу, нудота, почервоніння обличчя і потемніння в очах. При сонячному ударі нерідко виникає носова кровотеча, а при тепловому - підвищення температури тіла. Однак і в тому, і в іншому випадку підсумком можуть стати галюцинації, втрата свідомості і навіть смерть.

Зважаючи схожість симптомів, заходи першої допомоги при сонячному і тепловому ударі практично не відрізняються. Постраждалого слід перенести в затінок, укласти на спину і забезпечити йому приплив свіжого повітря. Зробити це можна, розстебнувши ґудзики на комірі сорочки і послабивши пояс. Не зайвими будуть холодні компреси на голову і великі судини в області пахв і підколінних ямок, а також розтирання і обприскування тіла прохолодною водою. По можливості можна навіть облити потерпілого або обернути його мокрим простирадлом, правда робити це слід обережно, щоб не викликати спазм судин. Якщо хворий у свідомості, потрібно напоїти його міцним чаєм або прохолодною водою, бажано, мінеральної або злегка підсоленій.

У важких випадках, якщо потерпілий знаходиться без свідомості, заходи першої допомоги не обмежуються охолодженням організму. Щоб уникнути зупинки дихання в разі блювоти, хворого необхідно покласти на бік і спробувати привести в почуття, давши понюхати ватку, змочену нашатирним спиртом. Якщо стан потерпілого погіршується, відсутні пульс і дихання, слід негайно, не чекаючи приїзду «швидкої допомоги», почати проведення штучного дихання і непрямий масаж серця.

Навіть якщо стан потерпілого після надання першої допомоги не викликає побоювань, під уникнути ускладнень необхідно показати його лікаря.