Як виміряти діаметр труби.

Для вимірювання параметрів різних елементів технічних споруд або лабораторного обладнання передбачені спеціальні прилади та інструменти. Якщо потрібно виміряти, наприклад, діаметр труби, що входить в систему водо- чи газопостачання, то вибір конкретного способу вимірювань визначається доступністю об'єкта та його розмірами.
Вам знадобиться
  • - вимірювальна лінійка або рулетка;
  • - штангенциркуль;
  • - фотоапарат.
Інструкція
1
Якщо потрібно визначити діаметр труби, перетин якої є прямому спостереженню і виміру, а вимоги до точності вимірювання мінімальні, використовуйте металеву вимірювальну рулетку або лінійку. Прикладіть вимірювальний інструмент до торця труби на рівні її найширшій частині і відрахуйте кількість поділів, відповідних діаметру. Такий спосіб дозволяє встановити розмір виробу з точністю до декількох міліметрів.
2
Щоб виміряти зовнішній діаметр невеликий за розміром труби, застосуйте штангенциркуль. Прикладіть розсунуті ніжки приладу до торцевої частини труби і посуньте їх так, щоб вони щільно притулилися до стінок. На шкалі значень визначте шуканий діаметр з точністю до десятих часток міліметра.
3
Якщо торцева частина труби недоступна для вимірювань, наприклад, коли труба входить в діючу систему, що знаходиться в умовах експлуатації, штангенциркуль для обміру прикладіть до бічної поверхні виробу. Таким способом можна виміряти діаметр труби, якщо довжина ніжок приладу перевищує половину діаметра.
4
Для обчислення діаметра великих труб використовуйте формулу, відому з курсу геометрії: D = L/P; гдеD - діаметр; L - довжина кола; P - число «пі», рівне приблизно 3,14.Для початку за допомогою шнура або рулетки зробіть обмір труби по її обхвату, щоб дізнатися довжину кола. Отримане значення розділіть на 3,14; в результаті ви отримаєте діаметр труби.
5
Якщо провести безпосередній обмір труби з якихось причин неможливо, використовуйте метод копіювання. Для цього прикладіть до труби вимірювальний інструмент (лінійку) або предмет, лінійні розміри якого заздалегідь відомі (сірникову коробку). Потім сфотографуйте ділянку труби разом з вимірювальним інструментом. Подальші виміри й обчислення проводите по фотографії. Для цього необхідно виміряти на знімку видиму товщину труби в міліметрах і перевести отримані дані в реальний розмір труби, враховуючи масштаб зйомки.
Відео по темі
 http://www.youtube.com/watch?v=OXrvxp6Sse0
Необхідність визначити діаметр труби часто виникає при заміні труб каналізації, підборі полотенцесушителя та інших домашніх роботах. Визначити його можна самостійно, для цього вам знадобиться лише рулетка або штангенциркуль.
Вам знадобиться
  • - труба;
  • - рулетка;
  • - штангенциркуль;
  • - лінійка.
Інструкція
1
Виміряйте рулеткою або сантиметровою стрічкою окружність труби, для цього оберніть її навколо і подивіться значення на шкалі. Далі розділіть отримане значення на число Пі, рівне 3,1415. В результаті ви отримаєте зовнішній діаметр труби.
2
Якщо у вас є штангенциркуль, ви можете виміряти зовнішній діаметр безпосередньо (для труб до 15 см). Для цього обхопіть трубу губками інструменту і подивіться на подвійний шкалою, скільки сантиметрів становить діаметр .
3
Для того щоб дізнатися внутрішній діаметр , виміряйте товщину стінок на зрізі труби. Проведіть вимірювання за допомогою лінійки або штангенциркуля (другий спосіб, звичайно, точніше). Відніміть з зовнішнього діаметр а товщину стінки, помножену на два - отримане число і є внутрішній діаметр .
4
Нерідко позначення труб виробляються в дюймах. Якщо ви провели вимірювання в сантиметрах, спробуйте перевести їх в дюйми. Для цього помножте отриманий діаметр на 0,398, і ви отримаєте розмір в дюймах. Навпаки, можна перевести діаметр в дюймах в сантиметри, просто помноживши його на 2,54.
5
При виборі рушникосушки або інших роботах, при яких потрібно дізнатися діаметр стандартної водопровідної труби, що проходить у вас вдома, скористайтеся наступним простим способом. Прикладіть лінійку до труби і прикиньте її приблизний діаметр . Якщо на око видно, що труба має ширину близько 32 см - сміливо робіть висновок про те, що посадковий діаметр її 1 дюйм. Розміром 25-28 см відповідає стандартна труба в? дюйма, а значенням в 16 мм - 1,2 дюйма.
Зверніть увагу
При позначенні трубного металопрокату, наприклад, труб для металоконструкцій або нержавіючих труб використовується зовнішній діаметр і товщина стінки. Наприклад, запис виглядає наступним чином: 530х12. Для водогазопровідних же труб велике значення має внутрішній діаметр, тому вони позначаються, наприклад, 15х2 (на перший погляд, точно також). Щоб визначити, яка труба перед вами, подивіться на ГОСТ. Водогазопровідні труби (ВГП) виконані по ГОСТ 3262.