Як обчислити прямий кут.

«Прямим» називають кут, що має розмір в 90 °, що відповідає половині числа Пі в радіанах. Це становить половину величини розгорнутого кута, який збігається з прямою лінією - цей факт використовується для визначення перпендикулярності двох прямих. З використанням прямих кутів будуються багато правильні геометричні фігури, форму яких має більшість створюваних людиною предметів і споруд.
Вам знадобиться
  • Папір, циркуль, транспортир, лінійка, олівець.
Інструкція
1
Якщо лінії, що утворюють кут, накреслені на папері, то визначити, що кут є прямим можна, наприклад, за допомогою транспортира. Прикладіть його паралельно будь якої сторони таким чином, щоб нульова позначка збіглася з вершиною кута. Якщо інша сторона кута відповідає девяностоградусного діленню транспортира, то вас можна привітати - ви визначили, що саме цей кут і є прямим. Це ж саме можна зробити і за допомогою кутника, а якщо абсолютної точності не потрібно, то навіть з використанням інших наявних під рукою предметів - сірникової коробки, дискети, пластикової коробки CD/DVD-диска і будь-якого іншого прямокутного предмета.
2
Якщо в умовах задачі дано довжини сторін трикутника, то вам слід визначити ту з них, яка є гіпотенузою - кут, що лежить навпроти неї, буде прямим. Гіпотенуза - це завжди найдовша сторона прямокутного трикутника, тому з попереднім визначенням її проблем не буде. Якщо таких виявиться дві, то трикутник не є прямокутним і потрібного вам кута в ньому немає взагалі. В іншому випадку зробіть додаткову перевірку - квадрат довжини гіпотенузи має дорівнювати сумі квадратів довжин двох коротких сторін (катетів). Якщо це так, то що лежить навпроти довгої сторони кут (його зазвичай позначають буквою?) Є прямим.
3
Якщо вам потрібно розрахувати побудова прямого кута, то проробіть операцію, зворотну описаної в попередньому кроці. Спочатку визначте довжини двох сторін, які будуть цей кут утворювати. Простіше працювати з правильним рівнобедреним трикутником, тому краще взяти однакові довжини катетів. Якщо результат треба відобразити на папері, то відкладіть на циркулі потрібну довжину, поставте крапку в вершині майбутнього кута і позначте її буквою А. Накресліть коло з центром в цій точці і проведіть радіус, позначивши точку його торкання з окружністю буквою В. Потім розрахуйте довжину гіпотенузи - помножте довжину катета на квадратний корінь з двійки. Отримане значення відкладіть на циркулі і накресліть друге коло з центром в точці В. Потім з'єднайте точку перетину двох кіл (точка С) з центром першого кола (точка А). Це і буде прямий кут ВАС.