Як виявити пневмонію.

Система дихання дуже вразлива перед вірусами і бактеріями. Практично будь мікроорганізм може стати причиною виникнення якого-небудь типу пневмонії. Однак є загальні ознаки, що дозволяють запідозрити запалення легенів.
Інструкція
1
Постарайтеся глибоко вдихнути. При пневмонії спроба набрати багато повітря в легені призводить до нападу кашлю. Взагалі кашель, часто з хрипами і рясним відходженням мокротиння, стає головним симптомом недуги. При цьому люди відчувають біль або «незручність» в області грудей.
2
Згадайте, скільки днів триває ваше «застуда». Якщо воно триває більше тижня, є погіршення стану здоров'я відразу після його поліпшення, ймовірно, у вас запалені легені.
3
Подивіться, наскільки сильно виражена блідість шкіри на тлі інших симптомів ГРВІ (температури, головного болю, нежитю, кашлю). У дітей головним чином біліє і навіть злегка синіє носогубний трикутник.
4
Зверніть увагу загальну слабкість, зниження працездатності, швидку стомлюваність, сильну пітливість, погіршення апетиту та порушення сну. Ці симптоми можуть бути ознакою пневмонії.
5
Поміряйте температуру. У разі запалення легень при невисокій температурі тіла спостерігається задишка або плутане дихання навіть у стані спокою. При високій температурі (38-39,5 градусів) часто не допомагають такі жарознижувальні засоби, як парацетамол, ібупрофен і їм подібні.
Зверніть увагу
Схильність до пневмонії залежить від багатьох факторів. Важливу роль відіграє вік і стан імунітету. Часто запалення легенів люди «підхоплюють» при лікуванні інших недуг в лікарні, і тут велике значення у визначенні типу пневмонії має навіть відділення медичного закладу.
Корисна порада
Фактори ризику, що підвищують ймовірність прояви пневмонії: - проведення штучної вентиляції легенів; - Загальний наркоз; - Захворювання внутрішніх органів, насамперед, серця і нирок; - Хвороби центральної нервової системи, у тому числі епілепсія; - Імунодефіцит; - Онкологічні захворювання; - вік.
Пневмонії схильні діти різного віку. І чим молодша дитина, тим важче він переносить цю хворобу. Це пов'язано як з анатомічними особливостями дихальної системи, так і з ще недостатньо міцним імунітетом, не здатним повною мірою протистояти хворобам. Перші симптоми нагадують звичайне респіраторне захворювання, яким малюки хворіють досить часто. Через це не завжди вдається визначити пневмонію на ранній стадії. Однак є характерні ознаки, що вказують на запальний процес саме в легенях.
Інструкція
1
Характер прояву і перебігу пневмонії у дитини багато в чому залежить від його віку, причини і місця локалізації запального процесу, а також стану малюка на момент розвитку хвороби. У недоношених дітей і немовлят захворювання протікає важче.
2
На початку з'являються загальні симптоми пневмонії: млявість або збудженість, відсутність апетиту, погіршення сну. До них поступово, а іноді й відразу приєднуються ознаки запалення верхніх дихальних шляхів: чхання, сухий кашель, нежить. Вони супроводжуються різким підвищенням температури до 39-40оС, яка тримається протягом декількох днів.
3
Через сильної інтоксикації порушується робота шлунково-кишкового тракту, що виявляється нудотою, блювотою, розладом стільця, здуттям живота. Ці симптоми пов'язані з впливом токсинів на слизову оболонку шлунка.
4
Запальний процес в легенях порушує нормальне дихання, в результаті малюк стає неспокійним, навколо носогубного трикутника з'являється характерна синява, роздуваються крила носа. Ці ознаки вказують на кисневу недостатність першого ступеня, яка розвивається при пневмонії. Дихання стає частим, аритмічним, стогнуть. При виникненні цих симптомів варто звернути увагу на грудну клітку. При ураженні легень вона стає роздутою з характерними втягнутими міжреберними проміжками.
5
При відсутності своєчасного лікування на початку хвороби настає друга стадія запалення легенів. Вона проявляється ознаками кисневої недостатності другого ступеня. Дихання стає аритмічним з періодичними зупинками. Синюшність з'являється вже не тільки навколо носогубного трикутника, а по всьому тілу. Стан малюка стає важким і починає загрожувати його життю.
6
Найчастіше на тлі різкого підвищення температури і сильної інтоксикації з'являються судоми і менінгіальний синдром: напруга потиличних м'язів, стан ступору, вибухне джерельця (у грудних дітей).
7
Визначити пневмонію у дитини напевно здатний тільки лікар, тому при кашлі і нежиті, що супроводжуються високою температурою, варто звернутися до нього негайно. Навіть при непідтвердженому діагнозі своєчасне лікування звичайної застуди допоможе уникнути вторинної пневмонії, що розвивається як ускладнення.