Як визначити силу землетрусу.

Землетрус - це стихійне лихо, супроводжуване підземними поштовхами і коливаннями земної поверхні. Землетруси розрізняються за своєю силою і ступеня руйнівних наслідків, сила ж землетрусу оцінюється за 12-бальною шкалою.
Інструкція
1
Землетрус одного бала сили ніким не відчувається, але реєструється досить точними сейсмічними приладами. Землетрус двох балів - іноді відчувається людьми.
2
Деякі люди, що живуть на верхніх поверхах, можуть відчути трибальною землетрусу. У разі підземних коливань чотирьох балів, це відчують вже багато, а особливо - знаходяться в приміщенні. При цьому може дзвеніти посуд, деренчати скла, плескати двері. Вночі люди нерідко від такого землетрусу прокидаються.
3
Землетрус силою в п'ять балів помітять практично всі; вночі навряд чи хтось продовжить спати. Висячі предмети помітно розгойдуються, починає обсипатися побілка і штукатурка, в стеклах будинків з'являються тріщини.
4
Підземні коливання, що мають силу шість балів, відчують всі. Штукатурка обсипається, будівлі отримують легкі ушкодження.
5
При землетрусі в сім балів будівлі руйнуються вже більш значно: від штукатурки відколюються окремі шматки, стіни тріскаються. Сидячи в автомобілі, вже можна відчувати поштовхи.
6
При подальшому посиленні землетрусу (до сили, оцінюваної в вісім балів), тріщини в стінах розростаються і стають великими, падають труби, карнизи, пам'ятники. Спостерігаються тріщини в грунті.
7
Якщо падають стіни, злітають дахи будинків, розриваються підземні трубопроводи, - так проявляється землетрус в дев'ять балів.
8
Найсильнішим землетрусом, що несе катастрофічні наслідки, є землетрус десятибальною. Багато будівель обвалюються, залізничні рейки викривляються. Тріщини, обвали і зсуви з'являються в грунті.
9
Землетрус інтенсивністю в одинадцять балів загрожує дуже руйнівними наслідками для рельєфу. Зовнішній вигляд епіцентру зазнає кардинальних змін: у землі утворюються численні широкі тріщини, відбуваються обвали в горах, руйнуються мости. Вижити в таких умовах нереально.
10
Дванадцять балів - максимальна, на думку вчених, магнітуда, яку в принципі може мати землетрус. При стихійному лихові такого масштабу будуть спостерігатися значні зміни рельєфу, глобальне руйнування будівель, відхилення в перебігу річок, а предмети будуть підкидатися в повітря.