Як харчуватися в дні посту.

Православною Церквою встановлено кілька постів, різних за тривалістю: багатоденні, щотижневі (по середах і п'ятницях) протягом усього року, крім суцільних Седьмица, і одноденні. Для кожного з цих видів поста існують особливі приписи, які віруючим бажано виконувати. Однак передбачені і послаблення для дітей, вагітних, годуючих матерів, хворих і літніх людей. Піст - це не самоціль, а засіб смирення плоті і очищення від гріхів. Без молитви і духовної роботи над собою пост перетворюється на звичайну дієту.
Вам знадобиться
  • - продукти, приписані пісним меню;
  • - Православний календар постів і свят на рік.
Інструкція
1
Пісне меню повністю виключає наступні продукти: м'ясо, молоко і будь-які молочні продукти, яйця і страви, що включають їх до свого складу. У церковні свята, що випадають на дні посту (крім середи і п'ятниці), дозволено вживати рибу і морепродукти.
2
Список «дозволеного» під час посту включає досить багато продуктів, здатних не тільки без шкоди, а й з особливою користю підтримувати організм людини протягом досить тривалого часу. У всі дні посту, крім самих строгих, сміливо вживайте злаки, зернові та бобові культури, хлібні та макаронні вироби, фрукти і овочі, рослинні олії, гриби і ягоди, мед.
3
Найважливіший - Великий Піст - передує святкування Великодня. З особливою суворістю проходить пост в першу і останню (пристрасну) седмицю посту. У перший день Великого Посту (чистий понеділок) і в страсну п'ятницю до виносу плащаниці під час вечірні (що відбувається в 14 або в 15 годин дня) повністю утримайтеся від їжі.
4
У наступні дні посту по понеділках, середах і п'ятницях встановлена крайня ступінь посту - «сухоядение». У ці дні пийте воду, компоти, їжте хліб, свіжі фрукти і овочі (а також сушені і квашені). По вівторках і четвергах їжте гарячу їжу, приготовлену без масла. У суботу та неділю дозволено вживання рослинної олії.
5
У свята, що припадають на Великий Піст (Благовіщення Пресвятої Богородиці, Вербна неділя), приготуйте рибу. А в Лазареву суботу дозволено їсти рибну ікру.
6
У продовження Посту Святих Апостолів (або Петрового посту) по середах і п'ятницях дотримуйтесь строгий піст (сухоядение). По понеділках готуйте гарячу їжу без масла, а в усі інші дні вживайте рибу, гриби, крупи, присмачені олією.
7
Успенський піст триває 14 днів. Дотримуйтесь сухоядение в понеділок, середу і п'ятницю, по вівторках і четвергах покладена гаряча їжа без олії, а по суботах і неділях рослинне масло дозволено. На цей пост доводиться Преображення Господнє - в цей день можна їсти рибу.
8
Статут Різдвяного посту до дня Святителя Миколая (19 грудня) збігається з статутом річного Петрова поста. Після цього дня і до закінчення поста дозволено їсти рибу в суботу та неділю (крім предпразднества Різдва).
9
Протягом всього року щотижня віруючі дотримуються посту по середах і п'ятницях. Він полягає у відмові від вживання м'яса і молочних продуктів. А у всю тиждень предпразднества Різдва також виключається риба та рослинні масла. Пост по середах і п'ятницях скасовується лише під час п'яти суцільних Седьмица (Святочна тиждень, тиждень митаря і фарисея, Масляна, Пасхальна і Троїцька тижні).
10
До постам звикайте поступово, визначивши для себе спочатку деякий необхідний мінімум їжі в день, а потім поступово його зменшуючи до розумної межі. Найважливіше - стежити за станом своєї душі в цей час. Якщо пост робить вас дратівливим, нетерпимим, значить, він йде вам на шкоду, адже цілі поста абсолютно протилежні - смиренність, очищення душі від пороків, наближення до Бога й зростання в любові.
Корисна порада
Суміщайте тілесний піст з постом духовним: посиленою молитвою, видаленням від мирських розваг і суєти. З особливою ретельністю робіть справи милосердя. Наприклад, св. Іоанн Златоуст вчив, що гроші або продукти, зекономлені під час посту, слід роздавати голодним і незаможним. Ні в якому разі не засуджуйте тих, хто не постить, а краще займіться власними «колодами в оці».