Як виявити лідера в класі.

Лідер - людина, що йде попереду групи. На нього орієнтуються всі члени колективу. Він поважаємо і любимо. Лідер не обов'язково має яскраво виражені організаторські здібності. Дуже часто саме прихований лідер має велику значимість для інших, ніж лідер, призначений учителем або досяг вершин влади силою і жорсткістю управління.
Вам знадобиться
  • Тести на виявлення лідерських якостей учнів, яскраві картинки-подарунки - по 3 на людину, додаткові картинки у дослідника (не менше 5-ти), матриця-схема зі списком всього класу для фіксування результатів вибору.
Інструкція
1
Вже в молодших класах вчитель може провести соціометричне дослідження на основі організації гри з дітьми. За день до цього заходу вчитель пропонує принести кожному учневі по 3 картинки. В день проведення гри він повідомляє дітям, що сьогодні вони будуть грати в гру «Секрет», тобто по секрету дарувати один одному подарунки. Всі діти виходять з класу, і вчитель займає їх будь-якою діяльністю: грає в рухливі ігри, читає і т.д. Діти по черзі заходять в клас і під наглядом дослідника кладуть картинки в щоденник трьом своїм друзям. Дослідник фіксує вибір у себе в матриці-схемі. Після закінчення гри дослідник підраховує кількість виборів (подарунків) у кожного члена колективу. Якщо хто-небудь з дітей не отримав картинку в подарунок, дослідник кладе йому одну картинку, щоб не було образливо. Справжня картина ієрархії соціальних статусів відображена у нього в схемі. Діти, які отримали максимальне число подарунків (5-6) і є лідерами . Але лідерство у малюків поки носить тільки емоційний характер: подобається - не подобається.
2
Для підлітків як визначення лідерів пропонується вже заповнити невелику анкету, що складається з трьох питань: кого б я запросив до себе на день народження, з ким би пішов у похід і з ким би хотів разом написати проект, реферат. Кожна відповідь складається з трьох прізвищ учнів класу. На кожне питання складається учителем матриця відповідей. Т.ч. виявляється емоційний, ділової та навчальний лідер в колективі. Перед проведенням дослідження учням повідомляється, що дослідження носить таємний (конфіденційний) характер. Ніхто не буде знати, хто кого вибрав, але анкети мають бути обов'язково підписані. Учитель бере на себе відповідальність за дотримання таємниці. Діти дізнаються тільки результат - хто є лідером в колективі, що і так для них найчастіше не є секретом.
3
У старших класах часто вже не потрібне проведення таких социометрических досліджень, а необхідно виявити особливості конкретного лідера (або лідерів) для направлення їх енергії в соціально-корисну діяльність. Для цього учневі необхідно відповісти на ряд питань про їх активності при проведенні шкільних заходів, умінні розв'язувати конфлікти, доводити свою точку зору; про оцінку своїх організаторських здібностей і ступеня задоволення від управління колективом.
Зверніть увагу
При проведенні будь діагностики на вивчення лідерства в групі, повинно бути присутні не менше 75% колективу.
Корисна порада
Проведення однієї діагностичної процедури - недостатньо для об'єктивного дослідження. Потрібно проведення 2-3-х діагностик для встановлення надійного результату.