Як побудувати чум.

Кожен турист-дикун і мисливець знає, що чум - це загальна назва особливого виду житла. Чум можна зробити в прямому сенсі слова з підручних матеріалів, але головне все ж те, що в ньому можна прожити ціле життя. Ті, хто це вже зробив, залишили популярну інструкцію з будівництва чумів своїми руками.
Вам знадобиться
  • - сокира;
  • - ніж із широким лезом;
  • - моток мотузки.
Інструкція
1
Для початку будівництва чум а необхідно визначити основні зони майбутнього житла. Для цього потрібно вбити в землю кілочок і прив'язати до нього мотузку. За допомогою цього найпростішого пристосування потрібно окреслити два кола: радіус майбутньої стіни чум а (це коло бажано робити в діапазоні від 2,5 до 4 метрів) і маленький круг в центрі великого - вогнище.
2
Використовуючи сокиру, необхідно підготувати довгі тонкі жердини для остова майбутнього чум а. Жердина повинна бути міцною і сухою. Свіжозрубану деревину необхідно спочатку просушити в сухому, добре провітрюваному місці, прикритому від прямих сонячних променів. Кількість жердин визначається обраним радіусом кола підстави чум а з розрахунком двох жердин на метр окружності. Довжина жердин не повинна бути менше 3-3,5 метрів. При гострому дефіциті деревини можна використовувати збірні жердини.
3
Жердини розміщуються вздовж лінії окружності, їх верхні кінці зв'язуються один з одним. Також необхідно пов'язати сусідні жердини один з одним декількома шматками мотузки, при цьому вона повинна бути міцно зафіксована на жердини, але не перебувати в натягнутому стані. Дві пов'язані жердини повинні нагадувати драбинку з рівновіддаленими один від одного «сходинками».
4
Поверхность чум а зазвичай робиться з шкур тварин, проте при їх відсутності підійде будь-який інший підручний матеріал: м'яка кора дерева, гілки з густою рослинністю або навіть запозичений у проходили повз туристів брезент. Покриття кріпиться до остова мотузками. Варто пам'ятати, що верхня частина конуса чум а нічим не покривається - це отвір служитиме вентиляційним отвором і димоходом.
5
Окремий шматок шкури прикріпляється під димоходом таким чином, щоб між покриттям чум а і цим шматком залишалися великі проміжки. Цей шматок потрібен для відводу води під час дощу від розташованого в центрі вогнища.
6
Якщо чум буде використовуватися і в зимовий час, його внутрішні стінки обмащуються глиною, гноєм або обкладаються дерном. Після такої процедури необхідно добре протопити чум і дати утепленню висохнути.
7
Для вогнища використовується маленький окреслене коло. Вогнище - це поглиблення в підлозі чум а, обкладене по краях каменями. Земля з цього поглиблення рівномірно розподіляється по підлозі чум а таким чином, щоб утворився невеликий ухил від центру до країв будови.
Корисна порада
Взимку замість шкур чум можна покривати снігом. Без використання жердин таке житло стане справжнім ескімоським голку.