Як заготовлювати трави.

Давно минули часи знахарів і знахарок, які знаються на травах. Однак і сьогодні комплексні збори з трав, коріння, квітів повинні бути в кожній домашній аптечці. Лікарська сировина заготовлюється в той період, коли в ньому накопичується максимум корисних речовин. Саме тому для збору різних частин рослин призначене певну пору року.
Інструкція
1
Кору дерев заготовлюйте в березні-квітні. Під час сокоруху вона просочується водою, в якій розчинені діючі органічні речовини. Перевага віддається гладкою молодій корі, оскільки стара містить незначну кількість корисних елементів.
2
Нирки необхідно збирати тільки під час набухання. Як раз в цей період в них накопичуються органічні речовини, що цікавлять медицину.
3
Кращий час для збору листя - період перед цвітінням рослин. Допускається заготівля цього лікарського сировини і під час цвітіння. Зривати потрібно тільки нижні екземпляри, а верхні залишати недоторканими. Це забезпечить подальший нормальний розвиток рослин.
4
Квіти заготовлюйте в період цвітіння. Якщо пропустити час збору, вони можуть поміняти забарвлення і при подальшій сушці сильно подрібнити. Оскільки квіти дуже ніжні, їх не варто укладати щільно в герметичну тару.
5
Насіння і плоди збирайте по мірі їх дозрівання. Найкращим часом для збору насіння вважається ранній ранок. Стиглі плоди також рекомендується заготовлювати вранці або ввечері, а не в денну спеку. В іншому випадку вони швидко псуються.
6
Для збору коренів і кореневищ кращим часом вважається осінь, коли наземні частини рослин вже зів'яли, але ще не засохли. Це дозволяє легко знайти цікавить рослина.
7
Трави заготовлюйте під час цвітіння, причому зрізайте тільки їх верхню частину на рівні нижніх листків.
8
Відповідальний момент у заготівлі лікарської сировини - сушка. Залежно від хімічного складу речовин, що містяться в рослинах, визначають оптимальні умови цього важливого процесу. Наприклад, ефірні масла вимагають повільної сушки при 25 - 30 градусах. Вітамін С краще зберігається в процесі швидкого сушіння при 80-100 градусах. Алкалоідосодержащему сировині потрібно 50-60 градусів. У будь-якому випадку, вибирати необхідно добре провітрюється. Сушити на сонці лікарську сировину не можна, виняток становлять лише кореневища і коріння.
9
Зберігайте висушені лікарські рослини в темному сухому місці. Кращою тарою вважається скляна, особливо для сировини, що містить ефірні масла. Листя, квіти і трави зберігають свої лікувальні властивості протягом 1 - 2 років, плоди - 2 роки. Термін зберігання кори, кореневищ і коренів - 3 роки.