Як позбутися страху і фобій.

Чи не від кожного страху потрібно позбавлятися. Страхи і тривоги - це емоції, покликані захищати нас від небезпеки. Тому в процесі розвитку дитини є періоди, коли проявляються природні страхи: страх чужих людей, страх догляду матері, страх казкових персонажів, страх смерті. Але не всі страхи проходять. Якщо вони формуються в фобії (нав'язливі страхи) або переходять з дитячого періоду в доросле життя, заважаючи соціалізуватися, необхідно розібратися в їх причини та вжити заходів для усунення.
Інструкція
1
Позбавити від страху дошкільника, який не може заснути або боїться темряви і замкнутого простору, можна тільки на основі діагностики. Дітям перераховують безліч ситуацій, які можуть викликати страх (не менше 20-ти), а дитина вказує на ті, які його турбують найбільше. Це потрібно для того, щоб зняти тривожність - страх невідомого: «Боюся йти в дитячий сад, а чому - не знаю».
2
Для уточнення змісту страху , можна запропонувати його намалювати. Дитина не відразу береться за малюнок, тому що страшно навіть уявити, кого він боїться, а малювати - значить доторкнутися до цього страху. Якщо дошкільник малює просто чорний простір, потрібно спробувати разом з ним уявити, що там, у цій темряві, може знаходитися.
3
Дорослій людині таку вправу можна робити без малюнка. Якщо страшно заходити в темну квартиру, потрібно вдень або при освітленні спробувати уявити, що може лякати, і де воно знаходиться: в шафі, під ліжком, за дверима. Такі уявлення дають можливість вступити в перший контакт зі своїм страхом. Якщо вдалося представити лякаючий вас об'єкт, можна почати думати про те, навіщо він тут з'явився, і що йому від вас потрібно. Можна подумки поговорити з ним, пошкодувати або просто побути поруч.
4
Хороший результат приносить гра в страхи, що має свою послідовність. Спочатку дитина грає роль жертви, а дорослий (батько, психолог) роль лякаючого об'єкта. Дитина може сховатися під ковдру або в шафу і перечекати, поки Баба Яга ходить по його кімнаті і шукає його. Не знаходить дитини і йде ні з чим, шкодуючи і обіцяючи прийти знову. Практично розігрується саме той страх, який і лякає найбільше. Подібна дія може повторюватися неодноразово.
5
Далі гравці міняються ролями, і дитина стає страшним персонажем, тобто йде з ролі жертви. Він може повторювати дії дорослого або грати по-своєму.
6
На третьому етапі знову відбувається зміна ролей: але тепер уже дитина не мовчазна і прячущаяся жертва, а активно бореться з монстром: нападає сам на нього, обороняється, виганяє з кімнати.
7
Необхідно розібратися, на кого з реальних людей схожий ваш страх. Підказка може бути в характерних фразах, повторюваних діях або одязі персонажа: «До мене в кімнату зайшло приведення в маминому платті». Страхи знаходяться в сфері емоційних відносин людей. Регулювання цих відносин допоможе позбутися страху .
Зверніть увагу
Фобії - це стійкі, нав'язливі страхи, які закріплюються на основі отримання вигоди від них, тому людина самостійно позбавитися від них не може, і навіть при роботі з фахівцем проявляє опір. Позбувшись страху школи, доведеться ходити туди і вчитися, чого, швидше за все, робити не хочеться.
Корисна порада
Причина страхів може бути закладена в далекому дитинстві, в тих відносинах, які людина не пам'ятає, тому психоаналіз може стати хорошим засобом позбавлення від страху, виводячи на свідомий рівень ті проблеми, які не усвідомлюються людиною. Усвідомлення причини страху - вже наполовину позбавлення від нього.