Як навчитися грати на дудук.

Дудук - старовинний вірменський духовий язичковий інструмент, сумні і ніжні мелодії якого супроводжують всю історію цього невеликого народу. ЮНЕСКО визнало музику дудука нематеріальною культурною спадщиною людства, але грати на, здавалося б, таке просте інструменті може аж ніяк не кожен.
Інструкція
1
Дудук складається з трубки і тростини, знімного подвійного язичка з тростини. Повітря під тиском подається між двох пластин тростини, які, вібруючи, утворюють м'який звук. На передній поверхні дудука є вісім отворів, на задній поверхні - одне. Закриваючи і відкриваючи по черзі отвори пальцями, дудукісти домагаються звучання нот різної висоти. Найнижча нота виходить при грі з усіма закритими отворами. На тростини зазвичай є ковпачок і регулятор тону, шкіряний хомутик.
2
Перед грою на дудук зніміть ковпачок і зволожите кінець палиці, щоб він розкрився. Для цього потримайте тростину в руці і подихайте на неї деякий час. Або змочіть її слиною (оближіть), але не занадто рясно. Тростину повинна розкритися на півміліметра. У процесі гри тростину розкривається сильніше, тоді хомутиком регулюють її розкриття. Іноді дудукістам доводиться міняти тростини під час гри, тому вони сильно розкриваються.
3
Візьміть в рот конус тростини на відстані 4-5 мм від її зрізу і затисніть його губами. Надійти щоки так, щоб губи не стосувалися ясен і повільно дуйте в тростину, поки вона м'яко НЕ завібрує. У мистецтві гри на дудук не так важлива сила потоку повітря, скільки потрібен імпульс для вібрації язичків тростини. Чи не дуйте сильно, інакше вийде різкий верещали звук.
4
Перші уроки гри на дудук проводите без затиснутих дірочок. Це буде найвищий звук інструменту. Зверніть увагу, що невелика зміна тиску губ на тростину веде до зміни звучання, знижуючи і підвищуючи звуки. Необхідно домогтися чистого звучання дудука.
5
Найкорисніше почати навчання грі на дудук , як і на всякому інструменті, з програвання гам. На дудук гами грають зверху. Так для початківців дудукістов простіше. Отже, подаючи повітря в тростину, затисніть верхньою фалангою вказівного пальця лівої руки перший, найближчим отвір на трубці дудуки. Звук знизиться на один тон. Затиснуте наступне, другий отвір дасть зниження звуку ще на тон і т.д. Освоївши гаму, можна грати арпеджіо і найпростіші мелодії.
Зверніть увагу
Справжній дудук виготовляється майстрами тільки з абрикосового дерева, що росте у Вірменії. Саме воно дає такий резонанс, який дозволяє витягувати з інструменту незабутні теплі звуки. Вручну виготовлений дудук налаштовується індивідуально. Відомі майстри дудук ставлять на інструмент своє клеймо, за яким можна відрізнити їх вироби.