Як вирішувати шахові задачі.

Рішення шахових задач не тільки відточує майстерність гри, розвиває комбінаційні здібності і шахову інтуїцію, але і доставляє чимало задоволення любителям цієї стародавньої гри. Приступаючи до розв'язування шахових задач, постарайтеся не просто знайти правильну відповідь шляхом перебирання всіх можливих ходів, а зрозуміти ідею, яку автор хотів донести до вирішувача у своїй мініатюрі.
Вам знадобиться
  • Комплект шахів
Інструкція
1
Почніть пошук рішення з аналізу вихідної позиції, положення чорного короля і білих фігур. Виявити найсильніші захисту чорних. Це можуть бути шахи, взяття і зв'язування білих фігур або виключення їх з гри, і т.д. Після цього знайдіть перший хід білих, що усуває ці захисту.
2
Якщо при аналізі ситуації виявляється, що білі вже мають всі відповіді на можливі загрози чорних, приступите до пошуку вичікувального ходу.
3
Визначте форму побудови завдання - на цугцванг або загрозу. У задачі на цугцванг білі нічим не загрожують після першого ходу, але повинні мати відповіді на всі наступні ходи чорних. Зрозуміло, що таке зустрічається в ситуаціях, коли кількість ходів чорних фігур дуже обмежена. А в задачах на загрозу необхідно шукати відповіді білих тільки на захисту, що відображають загрози (мати).
4
Не слід починати рішення зі взяття чорної фігури, перетворення пішака у ферзя або важку фігуру, оголошення шаха чорному королю або відібрання у нього вільних полів. Проте з цього правила є винятки. Іноді шаховий композитор, прагнучи заплутати і про завдання ть вирішувача, все ж починає свої завдання з таких ходів.
5
Гармонічної є завдання, що містить в собі елементи правильного мату. Правильним вважається мат, відповідальний принципом чистоти (коли кожне поле навколо чорного короля недоступно йому тільки з однієї причини: зайнято фігурою того ж кольору або атаковано білими лише один раз) і принципу економічності (в мате повинні брати участь всі білі фігури, за винятком короля і пішаків ). Тому якщо ви бачите, як в ході рішення завдання досягти правильного мату, ви - на вірному шляху.
6
Пам'ятайте, що хороша шахова задача завжди містить барвисту ідею. Шукайте цікавий, яскравий і несподіваний хід. Таким незвичайним ходом може бути жертва білої фігури або надання чорним можливість шаховать.
7
Практикуйтеся! Постійна практика розвине чуття на цікаві ідеї та несподівані розв'язки в реальних шахових партіях.