Як скласти виховну програму.

Важливим для будь-якого освітнього закладу стає розробити і реалізувати виховну програму, так як знання, отримані дітьми, повинні бути використані з користю для їх розвитку та з користю для суспільства в цілому. Особливо актуальним це стало для дошкільних установ, в яких основна функція педагога - це виховання, а не навчання. Проте в багатьох дитячих садах акцент на навчання ставиться на перше місце, ігноруючи виховні цінності.
Вам знадобиться
  • Навчальний план та освітня програма, за якою працює дитячий сад.
Інструкція
1
Тема виховної програми передбачає формулювання кінцевого результату та засобів її досягнення. Залежно від масштабності програми, тема може бути вузькою, розрахованої на певну вікову групу або широкою - для всіх категорій і віків дітей. Наприклад, «Виховання культурно-гігієнічних навичок у молодших дошкільників засобами народного фольклору» або «Виховання вольових якостей у дошкільників засобами народних казок».
2
Вибір широкої теми стає актуальним для всього освітнього закладу. Решта педагоги можуть приєднатися до розробки програми за рахунок опису виховної частини, орієнтованої на свою вікову групу. Таким чином, формується робоча група, яка буде брати участь у написанні програми.
3
В програмі описуються цінності-цілі, на які педагоги будуть орієнтуватися в своїй роботі. Система цінностей повинна бути вибудувана з урахуванням сучасних потреб дітей та їх батьків, і бути науково обгрунтована.
4
В програмі обов'язково стисло дається опис характеристики дітей, на яких розрахована виховна програма: обдаровані діти, або, навпаки, із затримкою психічного розвитку, гіперактивні або сором'язливі дошкільнята. Дається короткий портрет дитини з описом достоїнств і недоліків, на виправлення та усунення яких націлена програма.
5
В програмі чітко повинен бути відображений навчальний план для вказівки того, в якій частині його реалізовуватиметься виховна програма: через інваріантну частину, варіативну або це буде створений окремо компонент дитячого саду, ексклюзивний і унікальний.
6
Своєрідність виховної програми може бути відображено через специфіку застосовуваних освітніх технологій, де через алгоритм педагогічної діяльно буде показано, як і в які терміни, програма буде реалізована.
7
Успішність програми оцінюється через комплекс діагностичних методик, валідних і надійних, перелік і зміст яких вказується в додатках до програми. В описі вказується кадрове забезпечення програми: хто буде її здійснювати і рівень їх кваліфікації, а також перелік наявних засобів в установі, які будуть використані: література, музичні та DVD-диски, картини, ігри та інше.
Зверніть увагу
Звіт по ефективності виховної програми може бути використаний вихователем для атестації на заявлену кваліфікаційну категорію.
Корисна порада
При написанні програми ефективно буває об'єднатися кільком педагогам для відображення в ній різного віку дошкільнят: молодші, середні, старші групи. Можна спільно обговорювати кожен пункт програми, дотримуючись логіку виховного процесу відповідно до динамікою віку дітей.
Батьки, що призводять своїх дітей в дитячий сад, очікують, що за діточками не тільки буде надійний нагляд, але вихователі ще й займуться їх навчанням. Дійсно, навчання - дуже важлива частина дошкільної підготовки дитини. Адже за той час, який малюк проведе в дитячому саду, він повинен оволодіти основними навичками поведінки при знаходженні в колективі однолітків, при спілкуванні з дорослими, правилами особистої гігієни і т.д. А щоб вчити його з максимальною ефективністю, необхідно розробити виховну програму .
Інструкція
1
Насамперед чітко вирішите, на яку вікову групу дітей буде розрахована ваша програма, так як до різновікових малюкам потрібно зовсім різний підхід. Те, що захоплююче цікаво, скажімо, трирічній дитині, чи настільки ж сильно зацікавить п'ятирічного. Тому виховна програма може носити як порівняно «вузький» характер, наприклад, тільки для трьохліток, так і більш «широкий» - аж до семирічних дітей. Зрозуміло, в останньому випадку до роботи над програмою вимагається залучати вихователів всіх вікових груп, кожен з яких внесе щось своє, перевірене на практиці.
2
Чітко визначте мету, тобто кінцевий результат навчання, до якого прагнуть вихователі. Бажано позначити проміжні етапи і методики їх досягнення. Зрозуміло, при цьому в обов'язковому порядку треба враховувати особливості розвитку та потреби дітей на нинішньому етапі. Адже ті методики, за якими навчали і виховували попереднє покоління, багато в чому вже застаріли.
3
Дуже багато залежить від того, чи добре вихователі знають кожної конкретної дитини: які її сильні і слабкі сторони, рівень розвитку, стан здоров'я, звички і можливості. Все це також має бути відображено в програмі. Без урахування цих особливостей, при формальному, шаблонному підході до дітей, навряд чи можна очікувати успіху.
4
Важливо пам'ятати стару мудру приказку: «У семи няньок дитя без ока». Тобто необхідно чітко позначити ролі всіх дорослих учасників програми: що саме і в які терміни має бути виконане, хто і за що відповідає. А також за допомогою яких засобів буде реалізовуватися програма: рухливих і розвиваючих ігор, навчальної літератури, музичних інструментів, DVD-дисків і т.д.