Як заміряти радіацію.

Людина живе в умовах природної радіації. Ми не відчуваємо це фізичне явище в повсякденному житті, однак перевищення нормативного фону згубно позначається на організмі людини і тварин. Для контролю радіаційного фону має сенс періодично вимірювати його рівень в довкіллю. Цій меті служить прилад, іменований побутовим дозиметром.
Вам знадобиться
  • - побутовий дозиметр (індикатор радіоактивності).
Інструкція
1
Використовуйте для вимірювання радіоактивності побутової індикатор, наприклад, «Нейва-ІР». Він призначений для вивчення радіоактивного фону в побуті: в житлових приміщеннях, на робочих місцях і так далі. Перед використанням приладу уважно вивчіть інструкцію з його застосування.
2
Переконайтеся, що в індикаторі маються працездатний елемент живлення. Якщо батарея розряджена або відсутня, придбайте і вставте її в прилад. Зніміть кришку відсіку живлення. Встановіть батарею у відсік і підключіть клему до відповідного роз'єму. Закрийте кришку.
3
Переверніть індикатор задньою поверхнею до себе. На задній стінці приладу є перемикач. Встановіть його в положення «Скидання». При цьому на табло висвітиться «0», а поруч з'явиться миготливий значок «С».
4
Тепер перемістіть перемикач в положення «Рахунок». Прилад почне підрахування імпульсів. Приблизно через півхвилини рахунок припиниться, а на табло відобразиться результат вимірювання. Для повторного заміру необхідно знову скинути показання приладу і перевести перемикач в положення рахунки імпульсів.
5
Щоб зробити вимір більш точним і зняти похибка вимірювання, проведіть послідовно десять вимірювань і обчисліть середнє значення, склавши дані всіх замірів та розділивши на кількість вимірювань.
6
Отриманий результат свідчить про рівень радіації в конкретній точці приміщення, при цьому значення виражається в мікрорентгенах на годину (мкР/год). Щоб скласти повну картину радіаційного фону в квартирі або на робочому місці, зробіть виміру в декількох точках. Для порівняння: природний фон гамма випромінювання для Москви, наприклад, коливається в межах 10-30 мкР/год.
7
При роботі з побутовим дозиметром дотримуйтесь заходів безпеки. Не торкайтеся досліджуваним предметів і речовин руками і індикатором, інакше ви можете забруднити прилад, що неминуче призведе до спотворення заміряються значень фону. Для перевірки працездатності індикатора досить піднести його до об'єктів з підвищеним природним фоном (це можуть бути березова зола, добрива з хлористого калію і так далі).
Радіоактивне випромінювання не сприймається органами чуття людини навіть при щільностях енергії, що становлять загрозу життю. Виявити небезпечні промені допоможуть вимірювальні прилади - дозиметри, радіометри та сигналізатори радіоактивності.
Інструкція
1
Дозиметрами іноді помилково називають і будь-які інші пристрої для вимірювання потужності іонізуючого випромінювання. Насправді це назва носять прилади строго певної конструкції, здатні вимірювати лише накопичену дозу, але не миттєву інтенсивність потоку частинок. Вони являють собою циліндри розміром з авторучку, що мають з одного боку контакти для підключення до зарядної станції, а з іншого - окуляр. Щоб зарядити дозиметр, зніміть з нього ковпачок, вставте в зарядну станцію і натисніть на кнопку заряду. Потім, відпустивши її, витягніть прилад з гнізда, після чого знову надіньте на нього ковпачок. Носіть дозиметр на комірі, подібно авторучці. Щоб дізнатися накопичену дозу, знову встановіть прилад в зарядну станцію, але замість кнопки заряду натисніть кнопку підсвічування. Подивіться в окуляр і прочитайте показання. Записавши їх, скиньте прилад на нуль, зарядивши повторно. Накопичена доза индицируется вмілірентгенах (не плутайте їх з мікрорентгенах). Поділивши її на кількість годин, протягом яких ви носили дозиметр, можна з'ясувати середній рівень випромінювання, виражений в миллирентгенах на годину.
2
Сигналізатор радіоактивності не має ні шкальних, ні цифрових індикаторів. Включивши його, підрахуйте кількість спалахів світлодіода або неонової лампочки або клацань за хвилину. За формулою, зазначеною в інструкції до приладу, перерахуйте ці дані в мікрорентген на годину.
3
Найбільш зручними приладами є радіометри. Для користування таким пристроєм просто включите його і почекайте близько хвилини. Після цього прочитайте показання індикатора. Врахуйте, що цей прилад инерционен: після різкої зміни рівня випромінювання на свідченнях це відіб'ється не відразу. Однак, майже всі радіометри мають вбудовані сигналізатори. Зміна частоти світлових або звукових імпульсів ви помітите відразу. Деякі сучасні радіометри индицируют рівень випромінювання в мікрозівертах на годину. Щоб перевести їх у звичні мікрорентген на годину, помножте результат вимірювання на 100.
Зверніть увагу
Остерігайтеся високих напруг. Врахуйте, що прилад реєструє не всі види випромінювання, зокрема, може не виявляти альфа-частинки і рентгенівські кванти. Не купуйте професійні радіометри, містять вбудовані калібрувальні джерела.