Як реставрувати книгу.

Як би акуратно ви не зверталися з книгами, рано чи пізно вони втратять свій первинний вигляд. Особливо цінні екземпляри, які сильно постраждали, краще віддати фахівця. Решта книги ви цілком можете відреставрувати самі.
Інструкція
1
Дуже старі книги, які зберігалися в невідповідних умовах, можуть покритися пліснявою. Це одна з найскладніших проблем, і найчастіше з нею краще звернутися до професіонала. Якщо ступінь пошкодження поки не дуже велика, спробуйте впоратися з цвіллю за допомогою перекису водню. Змочіть їм вату і зберіть пляма цвілі до центру. Повторіть дію кілька разів (змінюючи шматочок вати). Очищену книгу розкрийте на пошкодженій сторінці і виставте на свіже повітря - папір має висохнути і провітритися.
2
Невеликі надриви на сторінках можна заклеїти ПВА або іншим клеєм, який після висихання залишиться прозорим. Якщо ви плануєте використовувати клей, властивості якого вам невідомі, протестуйте його на шматочку будь паперу. Краї розриву розпрямте і сумістите. Під сторінку покладіть шматок дрантя. За допомогою м'якого пензлика змастіть розрив тонким шаром клею і залиште до повного висихання.
3
За довгий час життя книга може втратити шматочки сторінок. На такі місця накладіть закладки. Виріжте прямокутник або коло з тонкого паперу, відповідної за кольором. Якщо сторінки книги пожовкли від часу, папір для латочок пофарбуйте чаєм або кавою до потрібного відтінку. Латочку змастіть клеєм і накладіть на пошкоджену ділянку (сусідню сторінку захистите тканиною або плівкою). Розгладьте сторінку, на неї покладіть тканину, аркуш паперу і прес з книг або будь-яких інших важких предметів.
4
В разі пошкодження палітурки подивіться, як він зроблений. Якщо листи були просто склеєні в блок, ватною паличкою нанесіть клей на потрібну ділянку. Палітурка, скріплений нитками, доведеться розібрати. Зазвичай листи зшиваються зошитами. Розкрийте зошит в центрі і перережьте нитки. Дістаньте аркуші. Щоб зміцнити місце згину, наклейте на нього тонку смужку паперу, переконавшись, що вона не буде перекривати текст. Коли відреставровані листи висохнуть, відновіть палітурка. Міцними синтетичними нитками прошийте зошит швом «вперед голку». Нитка не повинна бути надто тонкою і сильно натягнутою - інакше папір буде перерізана. Завершуючи шов на зошити, протягують голку через стібок на сусідній зошити, щоб всі блоки були скріплені між собою.
5
Відновлені зошити складіть в стопку і промажте їх корінці тонким шаром клею. Виріжте з паперу довгі смужки, оберніть ними блоки так, щоб смужки були перпендикулярні корінця. Місце перетину з корінцем закріпіть клеєм, а кінці смужок приклейте до обкладинки. Зверху наклейте форзац, вирізаний з цупкого паперу.