Як пояснити дитині, що таке повітря.

Як пояснити дитині що таке повітря? Дитина його не бачить, не може помацати його руками. Але на прикладах можна показати йому, що повітря - щось реальне, його властивості легко побачити і використовувати.
Вам знадобиться
  • Будь-яка банка, целофановий пакет, кубики, губка, стакан з водою, соломинка, паперова серветка, шматочок цегли, пригорща землі.
Інструкція
1
Візьміть будь-яку порожню банку. Запитайте, чи що-небудь в ній. Скоріше всього дитина відповість, що банку порожня, в ній нічого немає. Скажіть, що він помилився, в ній є щось, але він це не бачить. А як же дізнатися, що в банку щось є?
2
Візьміть целофановий мішечок, нехай дитина заповнить його кульками і дрібними кубиками. Зверніть увагу малюка, що якщо в мішечку щось є, то він вже не плоский, а опуклий.
3
Звільніть мішечок від кубиків. Запропонуйте дитині акуратно скрутити мішечок, затиснувши отвір. У міру скручування, мішечок у нижній частині знаходить пружність і опуклість. Отже, в ньому щось є, і це щось і є повітря. Скажіть, що повітря є усюди, в порожній банці, в кімнаті, на вулиці. Хоча він і невидимий, але виявити його можна всюди.
4
Нагадайте дитині , що всі ми вдихаємо і видихаємо повітря. Подуйте з ним через соломинку в склянці з водою, поясніть, що бульбашки це і є повітря.
5
В стакан з водою опустіть губку. Переконайтеся, як рясно виділяються бульбашки. Значить, повітря є в губці. Те ж виконайте з шматочком цегли, пригорщею землі. Все досліди дозвольте проробити дитині самому. Зробіть разом висновок: повітря є скрізь, в кімнаті, в склянці, в банку, в воді, в мішечку, в губці, в землі, в цеглі - повітря усюди навколо нас .
6
Ще виконайте досвід. Ко дну порожнього стакана прикріпіть за допомогою пластиліну зім'яту паперову серветку і опустіть в посудину з водою отвором вниз. Запитайте дитину, намокла Чи папір. Нехай дитина витягне з води стакан і переконається, що серветка залишилася сухою. Допоможіть зрозуміти, що саме повітря не дав воді намочити серветку.
7
Подуйте разом на смужку паперу. Поясніть, що повітря може переміщатися, рухатися. При переміщенні гойдаються гілки дерев, трава, починає рухатися вода - утворюються хвилі. Покажіть малюнки із зображенням вітряка, парусного судна. Дайте вертушку - вітрячок. Покажіть, вона обертається, якщо з нею бігти. З'ясуйте разом, що саме повітря призводить вертушку в рух. Допоможіть дитині зробити таку вертушку самому.
Корисна порада
знайомтеся з поняттям повітря поступово, на декількох заняттях.