Як навчитися грати на синтезаторі без нот. Як вивчити ноти для синтезатора.

Більшість виконавців на синтезаторі - це колишні (в деяких випадках і продовжують) піаністи, які мають професійну або передпрофільне музичну освіту. Однак починаючому клавішнику необов'язково володіти нотною грамотою, щоб грати.
Вам знадобиться
  • Синтезатор;
  • Ручка і листок паперу
Інструкція
1
Ця стаття не покликана дискредитувати класичну музичну освіту. Навпаки, знання основ музичної теорії багато в чому спрощує роботу музиканта. Питання вивчення сольфеджіо та суміжних наук - виключно питання зручності виконавця і відношення до гри на синтезаторі.
2
Клавіатура клавішного синтезатора має те ж будову, що і клавіатура фортепіано: ноти розташовані октавами і розділяються групами з чорних клавіш (по дві-три). Для зручності запам'ятайте буквене або складовий назву кожної ноти: «до» - C - біла клавіша зліва від пари чорних клавіш. Далі білі клавіші підряд: «ре» - D, «ми» - E, «фа» - F, «сіль» - G, «ля» - A, «сі» - B або H (в естрадній традиції перший варіант, в класичної другий).
3
Щоб взяти акорд, затисніть три білі клавіші через одну. У зазначеному звукоряді вийде три мажорних акорду, три мінорних і один зменшений. Мажорні: С, F, G, - записуються у вигляді однієї великої літери (іноді після букви додається dur - «мажор»). Мінорні: d, e, a - записуються малими літерами, іноді з припискою mol - «мінор». Зменшений акорд від ноти «сі» записується так: Bdim.
4
Намалюйте на картатому аркуші таблицю з чотирьох осередків. У кожну з них запишіть по одному акорду в наступному порядку: C, a mol, d mol, G. Це схема партії лівої руки. Кожен акорд повторюйте чотири рази на рівному ритмі в басовому регістрі.
5
Трохи потренувавшись, приєднаєте праву руку. Як правило, в естрадній музиці мелодія будується на основі імпровізації. Пробуйте грати прості ходи, використовуючи звуки не тільки з акордів, але і розташовані поруч. Відзначайте вдалі результати і надалі використовуйте їх.
6
Створюйте інші послідовності акордів, виконуваних лівою рукою. У правій складайте мелодію, поступово ускладнюючи ходи. Експериментуйте з тембрами і ефектами, розділяйте клавіатуру на сектора.
Зверніть увагу
Якщо ви все-таки вирішите займатися грою на синтезаторі професійно, без музичної теорії і спеціального навчання не обійтися. Найміть педагога або почніть ходити в музичний коледж.
Клавіші в широкому сенсі - сімейство інструментів, на яких звук видобувається при натисканні на клавішу: фортепіано, орган, клавесин, синтезатор і т.д. У вузькому сенсі це клавішний синтезатор, виконуючий мелодійні і гармонійні партії як соло, так і в ансамблі. Навчання грі на клавішах - довгий трудомісткий процес, що вимагає постійної практики.
Інструкція
1
Знайдіть педагога. В інтернеті багато інформації для бажаючих навчитися грати на синтезаторі чи фортепіано, але без контролю ви ризикуєте зафіксувати руку в неправильному положенні. Згодом затискачі перешкодять вам швидко грати деякі пасажі. Учитель помітить ваші помилки і допоможе виправити. Хоча, звичайно, за свою роботу він зажадає деякого винагороди.
2
На більшості клавішних інструментів грають сидячи, на деякій відстані: ноги твердо стоять на землі, не впираються в деку інструмента, але й не доводиться тягнутися миска до педалей. Підбирайте відстань до інструменту з урахуванням цих вимог. Висота стільця повинна бути такою, щоб лінія середини тулуба знаходилася на висоті клавіатури. Руки повинні бути строго вище клавіатури (тільки кінчики торкаються клавіш) .Сінтезатор більш демократичний в цьому відношенні: музикант може грати стоячи, що істотно розширює можливості пересування, але не дає належної опори. Вибирайте положення у відповідності зі своїм самопочуттям.
3
Вивчіть октави на фортепіано. Перша октава знаходиться приблизно посередині клавіатури і починається з клавіші «до» - біла клавіша зліва від серії з двох чорних. Всі білі клавіші підряд носять назви головних звуків: «ре», «мі», «фа» і т.д. На відстані семи звуків від «до» першої октави розташовується «до» другий (правіше, вище за звучанням), ще вище третя октава, четверта і п'ята. Зліва розташовуються мала, велика, контроктави, субконтроктави.
4
Освойте систему нотації: запис тривалостей нот і пауз, ключі, знаки альтерації, позначення художніх штрихів. Ці відомості можна дізнатися в підручнику з елементарної теорії музики.
5
Купуйте або скачайте самовчитель гри на фортепіано або синтезаторі. Почніть розбирати найпростіші (одна-дві рядки) твори, суворо дотримуючись ритміку, темп і характер творів. Врахуйте, що партія правої руки записується на верхньому нотоносце, а лівою - на нижньому. Нотоносца з'єднані попарно, і така пара називається в музиці рядком.
6
Поступово ускладнюйте твори, збільшуйте об'єм до декількох сторінок. Використовуйте додаткові можливості інструменту: різні інструменти і звуки, поділ клавіатури на дві і більше разнотембровие зони, використання ритмів і стилів.