Як розрахувати шунт.

Шунт служить для того, щоб відвести основний струм в ланцюзі від деякого його ділянки. Для цього він приєднується паралельно цій ділянці. Як правило, це провідник з малим опором, розрахований на проходження струму певної величини. Для розрахунку шунта необхідно знати, який струм по ньому повинен протікати.
Вам знадобиться
  • - амперметр;
  • - тестер;
  • - провідник відомого перетину з відомого матеріалу;
  • - таблиця питомих опорів.
Інструкція
1
Приєднайте шунт паралельно амперметру, щоб розширити можливості його вимірювання. У цьому випадку через шунт проходить основний струм, а та його частина, яка підлягає вимірюванню, проходить через амперметр. Номінальний струм в мережі розрахуйте за спеціальною формулою.
2
Щоб розрахувати шунт, дізнайтеся максимальну силу струму, яку доведеться вимірювати приладом. Для цього виміряйте напругу на джерелі струму U в вольтах і поділіть його на загальний опір кола R в Омах. Всі вимірювання проводите тестером, якщо струм постійний при цьому враховуйте полярність приладу. Знайдіть номінальний струм в ланцюзі, поділивши напруга на опір I = U/R. Огляньте шкалу амперметра і дізнайтеся максимальний струм, який ним можна виміряти.
3
Знайдіть опір шунта. Для цього виміряйте власний опір амперметра R1 в Омах, і знайдіть потрібне опір шунта, поділивши твір максимальної сили струму, яку можна виміряти приладом I1 і його опору R1 на номінальний струм в мережі I (R = (I1? R1)/I).
4
Приклад. Потрібно вимірювати струм в ланцюзі, де максимальне значення може досягати 20 А. Для цього пропонується використовувати амперметр з максимальним можливим струмом вимірювання 100 мА і опір 200 Ом. Опір шунта в цьому випадку складе R = (0,1? 200)/20 = 1 Ом.
5
В якості шунтів використовуйте стандартні резистори. Якщо ж таких немає, виготовте шунт самі. Для виготовлення шунтів найкраще брати провідники з міді або іншого матеріалу з високою провідністю. Щоб розрахувати потрібну довжину провідника шунта l, візьміть дріт відомого перетину S і дізнайтеся питомий опір матеріалу?, З якого виготовляється це пристосування. Потім, опір R, помножте на перетин провідника, виміряний в мм ?, і поділіть на його питомий опір, виражене в Ом? мм?/м, взяте з спеціальної таблиці l = R? S/?.
6
Для того щоб виготовити шунт для амперметра з наведеного вище прикладу з мідного дроту перетином 0,2 мм ?, візьміть її довжину, яку розрахуйте за формулою l = 1? 0,2/0,0175 = 11,43 м . Той же принцип використовуйте та при шунтуванні будь-якого іншого ділянки ланцюга.