Як розрахувати масу труби.

Розрахунок маси труби потрібно при визначенні загальної ваги монтованих газопроводів або водопроводів. Розраховувати загальна вага труб необхідно і для організації їх перевезення. Для обчислень використовуйте довідкові дані розрахункових мас труб.
Вам знадобиться
  • - картка складського обліку, товарна накладна або сертифікат на труби;
  • - таблиця теоретичних ваг і ГОСТ сталевих труб;
  • - ГОСТ 18599-2001 «Труби напірні з поліетилену».
Інструкція
1
Знайдіть в картках складського обліку, товарних накладних або сертифікаті інформацію про трубу, масу якою потрібно розрахувати. Труби можуть бути електрозварні і безшовним, круглими, водогазопровідні, або профільними. Визначте тип труби . Уточніть її зовнішній діаметр і товщину стінки в мм. Виміряйте довжину однієї труби в метрах і порахуйте кількість труб в замовленні.
2
Знайдіть в довіднику теоретичних ваг сталевих труб відповідного ГОСТу тип і розрахункову масу одного погонного метра труби потрібного діаметра і товщини стінки. Помноживши величину маси погонного метра на довжину труби , отримаєте вага однієї труби в кілограмах. Розрахуйте загальну вагу замовлення, перемноживши вага 1 труби на їх кількість у замовленні.
3
Розрахуйте аналогічним способом вага поліетиленовою труби , знаючи її тип, діаметр, товщину стінки і довжину. Використовуйте для обчислень довідкові дані ГОСТу по поліетиленовим трубам. Для визначення ваги одного погонного метра поліетиленовою труби за довідником вам треба обчислити SDR або стандартне розмірне відношення.
4
Поділіть величину діаметра поліетиленової труби на товщину її стінки. Так ви знайдете SDR в мм. Знаючи стандартне розмірне відношення, знайдіть за довідковими даними ГОСТу розрахункову масу погонного метра труби потрібного діаметра. Далі обчисліть вага потрібного відрізка труби або всієї бухти, помноживши масу погонного метра труби на її довжину.
Зазвичай труба має форму полого циліндра, тому її маса залежить від товщини стінок, матеріалу виготовлення та довжини. Якщо ці параметри дані в умовах завдання, вирішення її зведеться до знаходження формули в загальному вигляді, підстановці значень змінних і обчисленню результату. Для практичних розрахунків маси труби як промислового вироби значення змінних можна довідатися з нормативних документів - ГОСТів.
Інструкція
1
Для складання формули розрахунку маси труби потрібно дізнатися площа поперечного перерізу полого циліндра. Щоб це зробити, має бути відома товщина стінок (a). Якщо в умовах задачі її немає, але дано внутрішній (d) і зовнішній (D) діаметри, висловіть товщину стінок через половину різниці цих величин: a = (Dd)/2. Площа перерізу визначте як помножену на число Пі різницю між добутком зовнішнього діаметра на товщину стінок і квадратом товщини стінок:? * (D * aa?).
2
Використовуючи формулу площі перерізу, визначте обсяг, укладений між зовнішньою і внутрішньою стінками - помножте отриману на попередньому кроці формулу на довжину (L) труби:? * (D * aa?) * L.
3
Щоб отримати остаточну формулу обчислення маси (m) полого циліндра, залишилося врахувати матеріал, з якого труба виготовлена. Для цього помножте формулу з попереднього кроку на щільність (?): M =? * (D * aa?) * L * ?.
4
Підставте в формулу значення, наведені в умовах задачі, і розрахуйте результат. При цьому враховуйте розмірність вихідних величин. Припустимо, зовнішній діаметр сталевої труби дорівнює 30 см, товщина стінок становить 5 мм, довжина - 4 м, а щільність сталі - 7,95 г/см ?. В цьому випадку можна підставити у формулу всі величини в сантиметрах, отримати результат в грамах і перевести його в кілограми: 3,14 * (30 * 0,5-0,5?) * 400 * 7,95 = 3,14 * 14 , 75 * 400 * 7,95 = 147281,7 г? 147,3 кг.
5
У практичних розрахунках для визначення значень змінних, які потрібно підставити в формулу, використовуйте маркування, нанесену на труби або зазначену в супровідних документах. Знаючи її, визначити потрібні величини можна за нормативними документами - ГОСТам. Наприклад, щільність сталевих труб можна довідатися з ГОСТ 9941-8, а щільність пластикових приведена в ГОСТ 18599-2001.
6
Якщо вам достатньо приблизних значень, можна скористатися онлайн-калькуляторами - посилання на один з них наведена нижче. Цей сервіс дозволяє розрахувати масу труб з восьми видів металів.