Як робити ляльок для театру.

Театральні ляльки можуть бути самими різними, і робити їх можна буквально з усього. Рукавичкові, тростинові, ростові, ляльки-маріонетки - всього і не перерахувати. Спосіб виготовлення залежить від того, що ж ви збираєтеся ставити. У домашніх умовах можна зробити, наприклад, театр маріонеток.
Вам знадобиться
 • - лялькові голови:
 • - пластилін;
 • - папір;
 • - дріт;
 • - волосінь;
 • - трубки від градусників;
 • - пластмасова пляшка;
 • - картон або фанера;
 • - шило;
 • - клей;
 • - фарби.
Інструкція
1
Виготовлення маріонетки почніть з голови. Можна взяти голову від старої зламаною ляльки. Таким чином ви дасте їй друге життя. Але можна зробити голову і з пап'є-маше. Спочатку зліпіть з пластиліну болванку. Краще, якщо вона буде повторювати риси обличчя майбутньої ляльки. Але можна зробити голову і у вигляді кульки, а потім розмалювати. На пластилін наліпите шар первинних на шматочки серветок. Наступні шари робіть з білого паперу, наклеюючи її крохмальним клейстером або клеєм ПВА. Шарів повинно бути 4-6. Дайте голові висохнути, розріжте заготовку і дістаньте пластилін. Склейте половинки. Зашліфуйте ваше виріб дрібним наждачним папером і розмалюйте. Гарантувати можна водоемульсійною фарбою, а розфарбовувати - гуашшю, акриловими або масляними фарбами. Поверх гуаші краще накласти шар лаку. Голову можна зшити і з трикотажу, приблизно так само, як роблять у вальдорфської ляльки. Можна використовувати і тенісний кульку, обтянув його тканиною.
2
Тулуб має бути легким, але щільним. Якщо у вас немає часу робити його з пап'є-маше, використовуйте пластикову пляшку. Відріжте у неї дно. Проробіть 4 отвори для кріплення рук і ніг. Місце кріплення шиї у вас вже є - горлечко пляшки. Зробіть ще один отвір ззаду, приблизно на 0,5-1 см вище денця пляшки. Відріжте 5 однакових шматків дроту завдовжки 20-25 см. На кінці кожного шматка зробіть петельку. Вільні кінці Протягніть в пляшку і скріпіть в її нижній частині скотчем.
3
Для рук і ніг візьміть паперові або пластикові трубки від градусників. Краще взяти довгі їх частини. З будь-якого паперу виріжте 8 смужок, ширина яких дорівнює довжині трубки. Покладіть одну таку смужку на стіл і змастіть її клеєм. На короткий зріз покладіть волосінь і загорніть папір в рулон. Шматочки волосіні по довжині рівні шматках дроту, призначеним для рук і ніг. Рулон повинен бути такої товщини, щоб міг щільно входити в трубку. На кожну жилку накрутите по 2 паперових смужки і надіньте по 2 трубки. Прикріпіть руки і ноги до проволокам. У вас повинні залишитися вільні і досить довгі кінці волосіні там, де будуть кисті і ступні.
4
Проткніть голову шилом по вертикалі, від шиї до маківки. Робити це потрібно акуратно. Надіньте голову на тонку, але жорстку дріт. Довжина шматка - від 0,5 м до 1 м, в залежності від зростання того, хто буде керувати лялькою. Нижній кінець загніть під кутом 90 ° у самої шиї. Верхній кінець на відстані 30-40 см від голови теж загніть під прямим кутом у напрямку до потилиці ляльки. .
5
Виріжте з товстого картону або фанери прямокутник. Його розмір залежить від розміру маріонетки, але співвідношення сторін повинно бути 2: 5. Для невеликої ляльки зробіть механізм управління 4х10 см. Покладіть прямокутник горизонтально і зробіть в нижніх кутах отвори на відстані 0,5 см від обох сторін. Ще один отвір посередині. Розділіть довгі сторони прямокутника навпіл і з'єднайте отримані точки. Відкладіть знизу відстань в 2/3 ширини. Проколіть шилом або просвердлите дірочку для дроту.
6
Відріжте шматочок дерева діаметром 3 - 5 см. Просвердлите в ньому отвір посередині і наклейте цю прокладку на картонний прямокутник так, щоб отвір на прокладці збіглося з тим, яке знаходиться у верхній частині прямокутника. Дерево можна замінити звичайною пробкою від пляшки. Зробіть ще 4 отвори в кутах прямокутника.
7
Одягніть механізм управління на дріт над головою ляльки. Дріт повинна входити з боку прямокутника. Прикрутите до вільного кінця дроту скріпку. Нитки, що йдуть від рук і ніг, просмикніть в отвори і зв'яжіть разом на відстані 10-15 см від планки.
8
Зробіть кисті і ступні. Використовувати для цього можна поролон, параплена, пап'є-маше. Для кистей рук відріжте 2 шматочки поролону, стягніть кожен ниткою так, щоб вийшов кульку. Обшийте його білою або рожевою тканиною. Для ступень виріжте 2 овалу, прошийте ниткою по краю і затягніть. Одягніть ляльку так, як того вимагає сценарій спектакля.Механізм можна зробити і з трьох планок. Для великих ляльок це зручніше. Зразкові їх розміри - 25, 15 і 13 см. У самій довгій планці зробіть скраю 1 отвір, в середній робляться 2 дірочки на обох краях, а в короткій - отвори по кутах. Найдовша планка є основною. Дві інші ставляться перпендикулярно їй, середня - попереду, коротка - ззаду. Просмикніть волосіні через всі отвори і прикріпіть до петелька на голові, руках і ногах ляльки.
Корисна порада
рукавичок ляльок можна зшити або зв'язати. Підійдуть для цієї мети старі рукавиці або рукавички. У рукавички ображати кінчик вказівного пальця і пришити до нього голову з пап'є-маше або з тканини. Великий палець залиште так, як є. Безіменний і мізинець можна взагалі відрізати і зашити отвори, а з середнього зробити другий «рукав».