Як знайти об'єм ємності. прилад для вимірювання об'єму в ємності.

Визначити обсяг будь-якої ємності можна кількома способами. Геометрично це можна зробити, якщо ємність має правильною формою. Якщо посудина герметично закритий, але відомо, з якого матеріалу зроблені його стіни, його обсяг можна розрахувати. Для вимірювання обсягів ємностей неправильної форми можна використовувати рідину або газ.
Вам знадобиться
  • - формули для визначення геометричних тіл;
  • - мірний посудину або ємність правильної форми;
  • - газ відомої маси.
Інструкція
1
Якщо ємність має правильну геометричну форму (паралелепіпед, призма, піраміда, куля, циліндр, конус і т.д.), виміряйте її внутрішні лінійні розміри і розрахуйтеся. Наприклад, якщо бочка має форму циліндра, виміряйте її внутрішній діаметр d і висота h. Потім розрахуйте обсяг за формулою для визначення обсягу циліндра. Для цього число 3,14 помножте на квадрат діаметра підстави і висоту бочки, а результат поділіть на число 4 (V = d h/4). Для інших геометричних тіл теж використовуйте відповідні формули обсягів.
2
В тому випадку, якщо розрахувати обсяг складно, через форми ємності , залийте ємність рідиною (водою) таким чином, щоб вона повністю заповнила її. В цьому випадку, обсяг води буде дорівнює обсягу вимірюваної ємності . Потім акуратно злийте воду в окремий посудину. Це може бути спеціальний вимірювальний циліндр з розподілами, або ємність геометрично правильної форми. Якщо вода залита в вимірювальний циліндр або іншу посудину, за його шкалою визначте обсяг рідини. Він буде дорівнює шуканої величиною для вимірюваної ємності . Якщо вода залита в ємність правильної форми, розрахуйте її обсяг за методикою, викладеної в попередньому пункті.
3
Іноді ємність буває занадто велика для того, щоб можна було використовувати рідину. В цьому випадку, закачайте в неї відому масу газу (це можливо тільки в тому випадку, якщо її можна герметично закрити), з відомою молярною масою, наприклад, азоту М = 0,028 кг/моль. Після цього виміряйте тиск манометром і температуру термометром всередині ємності . Тиск висловіть в Паскалях, а температуру в Кельвінах. Визначте обсяг закачаного газу. Для цього масу газу m помножте на його температуру Т і універсальну газову постійну R. Результат поділіть на молярну масу М і тиск Р (V = (m? R? T)/(M? P). Результат отримаєте в м?.