Як проводити розвиваючі заняття.

Заняття вважається розвиваючим, якщо всі його зміст присвячено розвиваючої мети. Такі заняття проводяться не щодня і вимагають від учасників великих розумових і емоційних зусиль. При цьому діти отримують не просто знання, а відбувається розвиток їх пізнавальних процесів, умінь; удосконалюються особистісні якості, розширюється чуттєва сфера.
Вам знадобиться
  • - поставити мету заняття;
  • - знати особливості індивідуального розвитку дитини;
  • - зробити підбір розвиваючих ігор та вправ у відповідність з метою.
Інструкція
1
Вже з молодшого дошкільного віку педагог проводить розвиваючі заняття , на яких діти самі можуть знайти знання, а не отримують їх у готовому вигляді. Наприклад, вихователь показує малюкам кошеня і запитує, чим можна його нагодувати. Заздалегідь на найближчому столі приготовлені для годування морквина, цукерка, каша в тарілці, молоко в мисці. Найчастіше діти орієнтуються на свої смакові переваги і пропонують йому спробувати цукерку, яку кошеня не їсть. При знаходженні їжі, яка підходить для маленького кота, малюки відчувають яскраве почуття захоплення, навіть не тому, що тварина їсть, а тому, що вони самі здогадалися, ніж його потрібно годувати. Важливішим стає не саме знання, а спосіб його одержання.
2
Для того, щоб заняття стало по-справжньому розвивають, нове знання повинно знаходитися в «зоні найближчого розвитку» дитини, тобто може бути знайдено з мінімальною допомогою дорослої людини. Саме дорослий допомагає малюкові переступити межу незнання: підказує або створює спеціальну ситуацію, в якій нове знання стає доступним. Те, що дитина пізнає без допомоги дорослого, знаходиться в «зоні його актуального розвитку» та спеціального стимулювання не вимагає. Заняття, побудовані на актуальному інтересі дитини, не є розвиваючими.
3
Зміст розвиваючих занять найчастіше виходить за рамки освітнього стандарту: педагог привносить в заняття додаткове знання до програми навчання дошкільнят. Або використовує програмні матеріали, розвиваючи у дітей нове їх сприйняття, а також особистісні якості, що не регламентовані програмними вимогами, але актуальні для сучасної освіти. Наприклад, вихователь не просто розповідає дітям казки, а вчить в них знаходити способи досягнення чого-небудь бажаного дітьми. Як простий Іван-селянський син став царевичем? Що він для цього зробив? Обговорюється фрагмент казки, де Іван не заснули вночі, коли чатував злодія на своєму полі, і на відміну від старших братів, зловив його. З дітьми можна згадати, що він робив, щоб не спати. Вміння долати свої слабкості формує волю людини, а вольова людина може багато чого досягти в житті.
4
У розвиваючому занятті всі види діяльності дітей підкоряються єдиній меті: і частини заняття , і ігри, і фізкультхвилинки. Кілька занять також можуть бути об'єднані спільною метою, тобто протягом дня педагог проводить 2-3 заняття , спрямовані на отримання єдиного результату. Розвиваючим може стати цілий комплекс занять, запланований на 2-3 дні; тематичний тиждень; тематичний проект, робота над яким може тривати до одного місяця.
Зверніть увагу
Закріплення знань і умінь, отриманих на розвиваючих заняттях, відбувається через емоційне переживання кожною дитиною, тобто коли воно стає особистісно значущим для нього.
Корисна порада
Заняття може стати розвиваючим, якщо педагог враховує індивідуальну траєкторію розвитку кожного вихованця в групі і завдання підбирає таким чином, щоб вони знаходилися для кожної дитини в зоні його найближчого розвитку.