Як читати басовий ключ. ключ басовий.

Басовий ключ - один з основних музичних ключів. З ним стикається кожен початківець піаніст майже відразу, як тільки починає читати ноти для лівої руки. Басовий ключ має і другу назву - «ключ фа», оскільки вказує на становище саме цієї ноти на нотному стані.
Вам знадобиться
  • - ноти, записані в басовому ключі.
  • - нотний зошит.
Інструкція
1
Подивіться уважно, як виглядає басовий ключ . У нього є точка, від якої починається завиток, і ще дві точки ззаду. Причому написані вони вище і нижче тієї лінійки, на якій стоїть перша точка. У сучасній фортепіанної літературі це четверта знизу лінійка, і саме на ній записується нота фа малої октави. Існують ще два схожих ключ а - баритональний і бассопрофундовий. У першому випадку фа малої октави пишеться на третій лінійці, у другому - на п'ятій. Але такі ключ і практично не зустрічаються в масовій музичній літературі.
2
Побудуйте звукоряд від фа малої октави вгору і вниз. Як і в скрипковому ключ е, ноти пишуться на лінійках і між ними. Таким чином, сіль малої октави знаходиться між четвертою і п'ятою лінійками, ля і сі, відповідно, на і над п'ятою. Знайдіть відповідні звуки на клавіатурі і запам'ятайте потрібні клавіші.
3
Знайдіть ми і ре малої октави. Вони пишуться відповідно між третьою і четвертою лінійками і на третьому. Між третьою і другою буде до, на другий - сі, між другою і першою - ля, а на першій - сіль. Фа великої октави знаходиться під першою лінійкою, тобто там же, де ре першої в скрипковому ключ е.
4
Запам'ятавши співвідношення звуків і нот, які пишуться на основних лінійках нотного стану, переходьте до лінійок додатковим. Найкраще почати з верхніх звуків. Сі малої октави ви вже знайшли. Наступний після нього звук - до першої октави. Позначається він нотою, записаної на першій зверху додаткової лінійці. Згадайте, що в скрипковому ключ е ця ж нота знаходиться на першій додаткової знизу. За допомогою цього нехитрого мнемонічного прийому ви зможете дуже швидко визначити, які ноти пишуться на інших додаткових лінійках. Вам вже не потрібно буде відраховувати їх від написаної на четвертій лінійці фа. Тим більше що нот цих зрештою виявиться не так багато, в крайньому випадку, доведеться запам'ятати або знайти ще ре, мі і фа. Якщо партія лівої руки містить більш високі звуки, зручніше буває використовувати скрипковий ключ . І так робиться досить часто.
5
Ноти на додаткових лінійках, розташованих знизу нотоносца, бажано вивчити все. Їх досить багато, і кожен раз вважати дуже незручно. Тому знайдіть їх один раз. Можна записати спадний звукоряд і підписати назви нот. До фа великої октави ви вже добралися, вона знаходиться під першою лінійкою. Порахуйте, де знаходяться інші звуки великої октави, контроктави і субконтроктави (на звичайній фортепіанній клавіатурі вона буває неповною).
Корисна порада
Якщо ви вже впевнено читаєте ноти в скрипковому ключі і встигли познайомитися з інтервалами, можете спочатку визначити, якому звуку в скрипковому ключі відповідала б та чи інша нота. В басовому вона завжди буде на терцію вище - і, зрозуміло, в іншій октаві. При цьому відлік йде тільки по білих клавішах, так що вважати тони і півтони вам не доведеться. Тобто на четвертій лінійці пишуться ре в скрипковому ключі і фа в басовому, на п'ятому - фа і ля, на третьому - сі та ре і так далі.