Як спаяти радіо.

Радіолюбітельство є одним з найбільш захоплюючих занять. Коли зібраний з купки розрізнених деталей радіоприймач раптом оживає, його творець відчуває справжню радість. А враховуючи, що конструкцію приймача можна ускладнювати і покращувати майже безкінечно, приводів для радості буде дуже багато.
Інструкція
1
Для складання радіоприймача знайдіть його принципову схему або точно дотримуйтесь указано нижче. Найпростішою є збірка детекторного приймача, для якого навіть не потрібні батарейки, тому почати краще саме з нього. Він харчується струмами, індукованими в зовнішній антені. Попередньо зробіть антену, вам знадобиться котушка проводу в лакової ізоляції діаметром приблизно 0,5 мм.
2
Для виготовлення антени раз десять простягніть провід між двома вбитими цвяхами, придатними гачками і т.д., що знаходяться в 7-10 метрах один від одного. Потім зніміть дроти з одного із цвяхів, затисніть їх в дриль і скрутіть антенний канатик. Його треба буде натягнути між порцеляновими ізоляторами на вулиці - наприклад, на даху будинку, між дахом і деревом і т.д. А от канатика ввести в будинок провід зниження, за яким радіохвилі будуть надходити на вхід приймача. Якщо ви живете в квартирі, антену можна розмістити по периметру вікна або натягнути під стелею.
3
Крім антени, вам буде потрібно заземлення. У квартирі їм може служити труба радіатора опалення - зачистите її напилком і прикрутіть провід. У приватному будинку хороше заземлення можна зробити, припаявши до старого відру провід і закопавши відро в землю. Перед закапуванням відра вилийте в яму відро води. Проводи від заземлення і антени повинні акуратно підходити до того місця, де ви будете монтувати радіоприймач.
4
Для монтажу детекторного приймача вам знадобиться відрізок феритового стрижня довжиною приблизно 7-8 см і товщиною близько сантиметра, його можна взяти зі старого заводського радіоприймача або придбати в магазині радіотоварів. На стрижень намотується на клею паперовий каркас - так, щоб стрижень міг пересуватися в ньому з деяким зусиллям.
5
Намотайте на каркас із вставленим стрижнем приблизно 80 витків дроту діаметром 0,2 - 0,3 мм. Кінці дроту закріпіть ізоляційною стрічкою. Ви отримали котушку індуктивності, з її допомогою буде проводитися настройка на станції середньохвильового діапазону. Для довгохвильового діапазону котушка повинна містити приблизно 300 витків дроту (знадобиться більш довгий стрижень).
6
Паралельно котушці підключіть конденсатор ємністю 120-150 пФ (пикофарад). Один висновок котушки з'єднайте з заземленням і від нього ж пустіть на високоомні головні телефони (ТОН-2 і їм подібні з опором не менше 1600 Ом). Другий висновок котушки підключається до антени і від неї ж йде на анод точкового діода. Катод діода підключається до другого висновку головних телефонів. Паралельно роз'єму телефонів підключіть конденсатор ємністю від 2200 до 6800 пФ.
7
Детекторний приймач готовий! Одягніть навушники і почніть повільно переміщати феритовий стрижень всередині котушки. Параметри коливального контуру, що складається з котушки і включеного паралельно їй конденсатора, при цьому будуть змінюватися. Як тільки частота контура співпаде з частотою радіостанції, ви почуєте у навушниках радіопередачу.
8
Для дослідів приймач можна монтувати буквально «на коліні». Але краще відразу звикати робити все акуратно і надійно. Основою для приймача може стати платівка картону: проколюйте отвори під висновки деталей, споювати їх з нижньої сторони монтажним проводом.
9
Постійний конденсатор в коливальному контурі можна замінити змінним, тоді ви зможете налаштовуватися на станції, обертаючи ручку конденсатора. З часом ви можете додати до приймача найпростіший підсилювач на одному-двох транзисторах, що значно посилить гучність звуку. Але для живлення такого приймача вже знадобиться батарейка.