Як нарізати шліци.

Шліци - це поздовжні виступи на валу, які входять в пази в маточинах і втулках, насаджених на вал деталей. Таке з'єднання називають шліцьовим. Нарізку шлицев застосовують також і в звичайному ремонті. Наприклад, для ремонту меблів на цвяху пропілівают шліци, нарізають різьбу і закріплюють предмет меблів за допомогою болта і гайки. Для нарізки шліців найчастіше використовують спеціальне обладнання, наприклад фрезерний верстат.
Вам знадобиться
  • - заготовка;
  • - фрезерний верстат;
  • - крупношліфовальний верстат.
Інструкція
1
Встановіть заготовку в центрі задньої бабки і ділильної головки. Шліци валів діаметром до 100 мм фрезер за один прохід. Якщо діаметр більше, фрезерування проводите за два проходи.
2
Якщо необхідно більш точне фрезерування шліців, скористайтеся методом обкатки, який виконується за допомогою шліцьовій черв'ячної фрези. Вона, крім обертальних рухів, ще й переміщається уздовж осі вала, на якому нарізаються шліци. Такий спосіб є найбільш продуктивною.
3
Після фрезерування шліци необхідно відшліфувати. Щоб відцентрувати шліцьові вали по зовнішньому діаметру, відшліфуйте зовнішню поверхню за допомогою крупношліфовального верстата. Якщо шліцьовій вал пройшов термічну обробку, відшліфуйте його з діаметру, тобто по поверхнях бічних сторін і западини шлицев.
4
Щоб об'єднати дві операції шліфування, скористайтеся верстатом, на якому шліфовка виробляється відразу трьома колами, один з яких шліфує западини, а два інших - поверхні шліців.
Зверніть увагу
При нарізці шліцов стежте, щоб не було браку. Щоб уникнути такої поширеної проблеми, як неправильна кількість і нерівномірне розташування шліців, обертайте рукоятку тільки в одну сторону і вибирайте потрібний ділильний коло. Щоб глибина канавки не опинилася більше або менше, ніж необхідно, уважно відраховуйте підйом столу по лімбу рукоятки. Якщо оброблені пази виявилися несиметричними відносно діаметральноїплощині, причиною може бути неправильна установка фрези щодо заготовки.
Корисна порада
Обробку шліцьових поверхонь в отворі зубчастих коліс, втулок і т.д. краще виробляти простяганням. Для цього шліцьові отвори діаметром менше 50 мм нарізають за допомогою комбінованої протяжки.