Як зробити далекомір.

Дальномер служить для визначення відстані до об'єкта, до якого не можна підійти близько. Це може бути що стоїть на рейді корабель, віддалене будова, зміцнення реального або ігрового противника. У продажу є лазерні та оптичні далекоміри, але вони досить дорогі. Принцип роботи абсолютно всіх далекомірів заснований на вимірюванні кутів до базової прямий. Далекомір можна зробити своїми руками. Це дасть можливість отримати не тільки сам прилад, а й геодезичні навички.
Вам знадобиться
  • - довга лінійка;
  • - дошка для заснування:
  • - 2 короткі лінійки;
  • - 2 лазерних указки;
  • - алюмінієві або залізні смужки:
  • - столярний інструмент;
  • - ножиці по металу.
Інструкція
1
Візьміть пряму рівну дерев'яну дошку. Можна використовувати звичайну довгу лінійку. Закріпіть її на інший дошці. Основа повинна бути рівною, міцним і стійким. Від одного кінця лінійки відкладіть базовий відрізок. Він може бути довжиною 50-100 см. Чим він більший - тим вище буде точність вимірювання відстані.
2
Зробіть 2 однакових візира. Вони являють собою дерев'яні лінійки. На їх торцях кріпляться мушки і прорізу по типу збройових. Їх можна зробити у вигляді пластин або кутників із заліза або алюмінію. Прикрутите їх до торців лінійок шурупами.
3
Точно посередині лінійок-візирів зробіть осьові отвори. Закріпіть лінійки на кінцях мірного ділянки. При цьому один візир повинен бути встановлений жорстко, строго під прямим кутом. Другий візир закріпіть так, щоб він міг обертатися навколо осі в горизонтальній площині з некторих тертям.
4
Поверніть підставу далекоміра так, щоб нерухомий візир був точно наведений на потрібний вам об'єкт. Прицільтеся так само, як якщо б ви цілилися з рушниці. Повертайте другий візир, націльте його на той же об'єкт. Заміряйте кут між базовим відрізком і віссю другого візира. Ви отримали прямокутний трикутник, в якому відомий катет - базовий відрізок, а також прилегла до нього кут. За теоремою тангенсов знайдіть другий катет, який і буде відстанню до об'єкта. На практиці кожен раз вирішувати цю задачку незручно. Тому постачите рухливий катет покажчиком, а на підставі накресліть дугообразную шкалу з розподілами, які відразу будуть вказувати на відстань. Шкалу цю можна як розрахувати, так і отградуировать за наявними об'єктам, відстань до яких відомо.
5
Як візирів можна використовувати підзорні труби. Вони можуть бути і саморобними, із звичайних очкових стекол. Зробіть на них перехрестя, як у оптичних прицілів. В якості візирів підійдуть також лазерні указки. Одну закріпіть на нерухомій лінійці, іншу - на обертається.
Останнім часом лазерні далекоміри все більше витісняють звичайні рулетки при вимірі відстаней. Вони не вимагають залучення помічників, економлять час, забезпечують високу точність показань. Широкі можливості для вибору декілька ускладнюють придбання потрібної моделі, але знаючи деякі нюанси і особливості, ви купите те, що потрібно і не переплатите при цьому.
Інструкція
1
В основу для вибору покладіть співвідношення параметрів функціональні можливості/вартість апарату. Перевага в цьому співвідношенні в сторону одного або іншого параметра визначається сферою застосування далекоміра - професійної або побутової. Функціональні можливості кожної моделі визначаються розмірами вимірюваних відстаней, надійністю, точністю і сервісним обслуговуванням. Щоб точніше вибрати відповідну модель, визначте коло завдань, для вирішення яких вона купується.
2
В першу чергу звертайте увагу на дальність визначених відстаней. Найкращі моделі проводять вимірювання на дистанціях до 200 м. Але якщо прилад необхідний для побутового використання, вистачить дальності і в 30-50 м. Крім того, вимірювання відстаней понад 50 м вимагає застосування додаткового устаткування - штатива і відбиває лінзи, до роботи з якими пристосовані не всі моделі.
3
Потім визначте необхідну ступінь точності. Як правило, найточніші моделі мають допуски виміру в 1 мм. Але в більшості випадків точність в 5 мм буває цілком достатньою. І цю точність забезпечують більшість далекомірів, - їх точність становить 1,5-2 мм.
4
Розберіться з додатковими функціями. Серед них часто зустрічаються обчислення площ і обсягів, пам'ять вимірювань, додавання і віднімання. За допомогою додаткової оснастки можна проводити оптичне або цифрове візування, виставлення рівня, передачу даних по Bluetooth, вимір ухилів. Наявність таких функцій здорожує конструкцію, але не завжди знаходить своє застосування в діяльності.
5
Після попереднього визначення та вибору цікавить вас моделі докладно дізнайтеся про гарантії та сервісному обслуговуванні. Це особливо важливо, якщо вартість придбаного приладу досить висока. Побутові далекоміри часто мають гарантію 1-2 роки, професійні - до 2-3 років. Також важливо, щоб у вашому місті був хоча б один сервісний центр, який здійснює гарантійний та післягарантійний ремонт обраної моделі.
6
Зіставте свої фінансові можливості з ціною обраного далекоміра. Якщо модель вам не по кишені, можливо, підійде більш дешева модель. Вартість професійних моделей не може бути низькою, так як якість їх виготовлення набагато вище. Крім того, такі прилади обов'язково повинні мати сертифікат Державного реєстру засобів вимірювань. Для побутового використання купите не дуже дорогу модель, призначену для домашньої експлуатації.
Корисна порада
Крім того, на вартість далекомірів впливає і країна-виробник. Іншими словами, вітчизняні та китайські моделі будуть дуже привабливі за ціною. Але перш ніж купувати подібні, кілька разів зважте своє рішення.