Як обчислити гальмівний шлях.

Гальмівний шлях - це відстань від початку гальмування до повної зупинки автомобіля або іншого виду транспорту. Воно може бути різним в залежності від швидкості, маси автомобіля, типу покриття, по якому він рухається. Все це потрібно враховувати при розрахунках.
Вам знадобиться
  • - спідометр або радар;
  • - таблиці коефіцієнтів;
  • - калькулятор.
Інструкція
1
Гальмування виробляється за рахунок збільшення сили тертя, яка, виконуючи негативну роботу, знижує швидкість транспортного засобу. В ідеальному варіанті, враховуючи, що робота йде на зміну кінетичної енергії тіла, отримаєте співвідношення, в якому гальмівний шлях S дорівнює відношенню квадрата швидкості v, до подвоєному значенню прискорення вільного падіння g? 10 м/с? і коефіцієнта тертя об поверхню дороги? (S = v?/(2 ? g)). При цьому не враховується ні маса автомобіля, а коефіцієнт тертя змінюється в залежності від погодних умов, якості покришок і типу дорожнього покриття. При розрахунках потрібно брати швидкість автомобіля, яка у нього була в момент початку роботи гальмівної системи. Виміряти її можна за допомогою спідометра або радара.
2
У реальному житті для визначення гальмівного шляху автомобіля застосовується формула, виведена практичним шляхом. Для того щоб визначити гальмівний шлях автомобіля, гальмівний коефіцієнт автомобіля K, помножте на квадрат його швидкості в момент початку гальмування v. Отримане число поділіть на 254 і коефіцієнт f, який характеризує ступінь зчеплення з дорогою S = K? V?/(254? F). Для кожного з коефіцієнтів є свій діапазон значень, які вони можуть приймати. Наприклад, гальмівний коефіцієнт легкового автомобіля дорівнює 1, а для вантажівки береться значення 1,2. Коефіцієнт зчеплення з дорогою може приймати значення 0,1 - для голого льоду, 0,15 - для льоду зі снігом, 0,2 - для засніженій поверхні, 0,4 для мокрої дороги і 0,8 для сухої.
3
ПрімерАвтомобіль «Лада» почав гальмування на швидкості 80 км/ч, визначте його гальмівний шлях на сухий асфальтовій дорозі. «Лада» є легковим автомобілем, тому коефіцієнт автомобіля дорівнює 1. Оскільки дорога суха, то коефіцієнт зчеплення беріть 0,8. Підставте значення в формулу і отримаєте S = 1? 80?/(254? 0,8)? 31,5 м.
4
Ця формула не враховує ступінь зношеності покришок і гальмівних колодок автомобіля, тому реальний результат може бути дещо іншим. Але в кожному разі, похибка буде не більше декількох метрів.