Як оцінити старовинні монети.

Для початківця нумізмата оцінка монет є досить складним завданням. На вартість того чи іншого колекційного примірника впливає безліч факторів, врахувати які повною мірою можна, лише володіючи певним досвідом і знаннями. Це стосується, в першу чергу, оцінки старовинних монет, давно вийшли з обігу.
Вам знадобиться
  • - каталоги монет;
  • - збільшувальне скло.
Інструкція
1
Постарайтеся визначити справжність опинився в вашому розпорядженні примірника старовинної монети . За допомогою збільшувального скла розгляньте її, звертаючи першочергову увагу на опрацювання деталей зображення. Головна відмінність підробленої монети полягає у відсутності чіткості виконання деталей.
2
Зверніться до спеціалізованих каталогам монет. Порівняння вашого примірника із зображенням монет, представлених в таких виданнях, допоможе не тільки визначити справжність монети , але і приблизно оцінити її поточну ринкову вартість. Зверніть увагу на рідкість монети ; від цього критерію багато в чому залежить вартість виробу. Чим менше число монет даного виду знаходиться в обігу серед колекціонерів, тим ціннішим є примірник.
3
Скористайтеся для оцінки монети допомогою професіоналів. Сфотографуйте монету з обох сторін в режимі макрозйомки. Зроблене зображення помістіть на одному з авторитетних форумів, присвячених нумізматиці. Чітко сформулюйте питання щодо вартості конкретного екземпляра і ввічливо попросіть знавців висловити свої міркування. Навіть якщо ви не отримаєте вичерпної інформації, то фахівці допоможуть вам визначити приблизний порядок цифр, що визначають вартість монети .
4
Якщо ви не володієте необхідним досвідом, а довідкові матеріали недоступні, зверніться за допомогою в оцінці в солідну фірму, що має надійну і перевірену репутацію на ринку нумізматики. Уявіть монети для дослідження на предмет встановлення їх автентичності та оцінки вартості. Великі фірми можуть за вашим бажанням оформити експертний висновок, до якого будуть додаватися професійні фотографії монет, а також дані спектрального аналізу. Наявність такого свідоцтва автентичності підвищує шанси обміняти або продати монети з вигодою.
Вміти оцінювати монету - це вкрай корисна навичка для будь-якого нумізмата. Стан монети можна оцінити, враховуючи два основних фактори - якість карбування і схоронність. Умовно виділяються шість градацій оцінки монети. Нижче ми перерахуємо і розпишемо ці градації.
Інструкція
1
Вища колекційна цінність. Монети цієї категорії спеціально роблять для колекціонерів за допомогою полірованих штемпелів і спеціально відполірованого гуртка. Поле монети дзеркально-глянсове, воно не має видимих під дворазово увеличивающей лупою дефектів. Матовими є виступаючі частини малюнка: орнамент, лінії обідка, написи, цифри і зображення. В англомовних каталогах така якість позначають словом «Proof» або PRF (скорочено), в німецьких - PP.
2
Відмінний стан. Монету карбували новими штемпелями. Поле блискуче, поліроване, зображення - теж. Серйозних дефектів під дворазовою лупою не видно. До відмінній якості відносяться спеціальні ювілейні та пам'ятні монети з полірованим, але не мають матованих деталей зображенням. В англійських каталогах позначається «Uncirculated» (UNC). В німецьких - STLG.
3
Дуже хороший стан. Монета не була в обігу. На поле зображення під лупою видно деякі дефекти карбування типу нечітких деталей зображення, цифр і букв, а також сліди перебування монети в мішках (цятки, дрібні подряпини тощо). Позначення: «Extremely fine» (EF) в англійських каталогах, а в німецьких - VZGL.
4
Хороший стан. Монета перебувала в обігу. Є сліди зносу, однак 75% малюнка збереглося. Є невеликі дефекти на обідку і поле, видні неозброєним поглядом, але не псують загального вигляду монети. Позначається «Very fine» (VF) в англомовних каталогах. В німецьких каталогах гарна якість позначається буквами SS.
5
Середній стан. Є сліди досить тривалого перебування монети в обігу. Проте, монета такої якості зберегла до 50% малюнка, маючи сліди корозії, чищення, а також потертостей на виступаючих деталях. Такий стан позначається одним словом «Fine» (F) в англомовних каталогах і буквою «S» в німецьких.
6
Посереднє стан. Монета отримала пошкодження в процесі обігу, рисунок зберігся лише на 25% або менше. Є великі потертості, погнутість, сліди рихтування. Можливо наявність забоїн і глибоких раковин на обідку. Монета посередньої якості може бути і новою, але викарбуваної з технологічними ефектами. Це може бути зсув штемпелів, сліди їх співудару, чеканка поза друкованого кільця. Тому гуртова напис або насічка можуть частково або повністю відсутні. Такі монети доцільно зберігати, тільки якщо вони є вкрай рідкісними і досить древніми екземплярами.