Для чого потрібно загартовування.

Загартовування - це комплекс заходів, за допомогою яких можна зміцнити імунітет, підвищити опірність організму несприятливим факторам, поліпшити терморегуляцію. Але це далеко не всі переваги гартують.
Загартовування - це в першу чергу тренування захисних сил організму. Саме вміння адаптуватися допомагає протистояти несприятливого впливу навколишнього середовища. Особливу важливість це має для дітей, які в силу віку і недостатньо міцного імунітету більш сприйнятливі до інфекцій і температурних перепадів. Не менш цінно загартовування і для ослаблених і часто хворіючих людей.Основой гартують є перепади температур. Організм навчається справлятися з ними власними силами. Завдяки цьому людина стає невразливим перед холодом, а значить і перед простудними захворюваннями, поширеними в осінньо-зимовий період.Даже якщо загартованому організму не вдається протистояти застуді, він здатний впоратися з нею за короткий термін і без допомоги медикаментозних засобів. У загартованих людей практично ніколи не розвиваються ускладнення після хвороби. Загартовування зміцнює нервову і серцево-судинну систему, сприятливо впливає на шлунково-кишковий тракт і прискорює обмін речовин. Це сприяє швидшому виведенню шлаків і токсинів з організму. Крім того, загартовування вчить боротися зі стресом. Адже саме так організм спочатку сприймає охолоджуючі процедури.Но не завжди загартовування приносить користь. Якщо охолоджуючі процедури проводяться нерегулярно, організм не встигає пристосуватися і реагує на них погіршенням самопочуття і загостренням хронічних захворювань. Має значення і поступовість. Не варто починати з різкого охолодження організму, краще посилювати холодову навантаження день від дня. Загартовування не повинно обмежуватися охолоджуючими процедурами. Воно повинно стати способом життя - лише тоді вдасться домогтися бажаного ефекту.
Думок з приводу користі чи шкоди загартовування, його методик, тривалості цих процедур стільки, що важко розібратися, де тут правда, а де вигадка. Для чого взагалі потрібно загартовування?
Кожна розсудлива людина хоче мати міцне здоров'я, тобто, просто кажучи, не хворіти. Але для цього необхідно, щоб його організм міг успішно протистояти всіляким інфекціям. Іншими словами, щоб у нього був хороший імунітет, тобто здатність організму нейтралізувати хвороботворні бактерії і віруси, що потрапляють ззовні. Зазвичай організм успішно справляється з цією роллю, тим більше, що в нього регулярно потрапляють хвороботворні мікроорганізми (з повітрям, водою, їжею, через дотики до різних предметів), і він волею-неволею змушений перебувати в тонусі. Однак, якщо навантаження ззовні різко перевищила звичну, наприклад, в тому випадку, коли людина сильно переохолодився, - імунітет може не впоратися зі свій завданням. В результаті шкідливі бактерії і віруси почнуть швидко розмножуватися в організмі, з усіма витікаючими наслідками. Саме тому кожній людині дуже важливо так «натренувати» свій організм, щоб він був здатний пристосовуватися до різких коливань навколишньої температури. А це і є - загартовування. Зрозуміло, займатися загартовуванням потрібно «з розумом», в іншому випадку замість користі вийде одна шкода. Головне правило - поступовість і безперервність. Приміром, одразу ж, без підготовки, пірнати в крижану воду, слідом за «моржами», - м'яко кажучи, дуже нерозумний вчинок. Треба починати з обтирання тіла прохолодною губкою, потім перейти до контрастному душу. Тривалість процедур треба поступово збільшувати, а температуру води, відповідно, так само поступово знижувати. І лише після цього, через досить тривалий час, можна перейти до обливання прохолодною (а потім і холодною) водою. Займатися ж «моржуванням» (якщо є таке бажання) слід тільки після того, як організм звикне до регулярних обливань. Слід пам'ятати, що існує цілий ряд хвороб, при яких гартують процедури протипоказані. Тому, щоб не заподіяти шкоди здоров'ю, не завадить спочатку звернутися за консультацією до кваліфікованого лікаря і пройти обстеження. Також слід утриматися від початку загартовування, якщо людина відчуває нездужання або недавно переніс важку, виснажливу хвороба. Краще спочатку дочекатися стійкого поліпшення здоров'я, а вже потім почати обтирання і прийом контрастного душу.