Як навчити складати склади.

З ситуацією, коли дитина дуже швидко запам'ятовує букви, але потім не може зрозуміти, що з ними робити, стикаються багато батьків. Пояснити, яким чином з букв виходить спочатку склад, а потім і слово, не завжди вдається відразу. Але зробити це можна, не чекаючи, поки малюк піде в школу і почне відставати від однолітків.
Вам знадобиться
  • - кубики з буквами;
  • - розрізна азбука;
  • - пластилін;
  • - комп'ютер з текстовим редактором і імітатором голосу;
  • - альбом для малювання;
  • - фломастери або кольорові олівці.
Інструкція
1
Поясніть дитині, які звуки є в російської мови. Розкажіть, чим відрізняються голосні від приголосних. Голосні можна тягнути і співати, приголосні вимовляються коротко, розтягувати їх не можна, зате вони можуть бути дзвінкими і глухими, шиплячими і свистячими. Якщо заняття проводити в ігровій формі, дитина дуже швидко все запам'ятає, що змія сичить «ш-ш-ш», і цей заву називається шиплячим, а казковий Соловей-Розбійник видає свистячий звук «с-с-с».
2
Навчіть дошкільника складати і малювати моделі слів. Це теж можна зробити у формі гри. Наприклад, запропонуйте йому придумати шифр, зрозумілий тільки вам. Позначайте голосні звуки одним умовним значком, а приголосні - іншим. Потім можна буде позначати в моделях м'які і тверді приголосні, шиплячі, свистячі та інші.
3
Покажіть дитині, як одній і тій же буквою іноді позначаються різні звуки. Наприклад, дзвінкий приголосний в кінці слова або перед глухим може оглушаться, замість тієї голосної, що написана, чується інша. Деякі приголосні при читанні взагалі не чутні, вони «ховаються» серед інших.
4
Почніть вчити дитину складати склади , які починаються з голосних. Підберіть такі, які мають зрозумілий йому сенс. Підберіть відповідні картинки і підпишіть під ними потрібні склади . Наприклад, малюк їсть кашу і каже «ам». Циркова собачка збирається стрибнути через обруч, а дресирувальник при цьому каже: «ап!». Можна букви в складах писати не поруч, а на деякій відстані, і з'єднати їх дугою. Запропонуйте своєму учневі потягнути гласний і провести в цей час пальцем по дузі, а потім коротко вимовити приголосний.
5
Поступово переходите до інших типів складів. Спочатку беріть ті, які записуються всього двома буквами - «ма», «па», «ту» і т. Д. Покажіть, що вийде, якщо до простому стилю додати ще один такий же або доповнити його ще однієї букви. З складу «па» може вийти зрозуміле малюкові слово «тато», а якщо додати букву «р», то теж вийде ціле слово, які читається як «пар».
6
Деякого уваги вимагають склади , що складаються з декількох приголосних. Навіть якщо ваш учень досить жваво читає вже прості склади , він може не відразу зміркувати, що два приголосних треба вимовити підряд. Запропонуйте йому прочитати літери окремо, а потім поділіть слово так, щоб дитині було зрозуміло, з яких фрагментів воно складається. Наприклад, в слові «грач» запропонуйте спочатку прочитати «г», потім зрозумілий вже склад «ра» і закінчите читання знову ж однією літерою «ч». Потім покажіть інші варіанти читання - «гра-ч» і «г-рач». Точно також чиніть і з усіма іншими не надто звичними юному читачеві словами.
7
Паралельно вчіть дитину складати слова з кубиків, розрізний абетки. Можна виліпити букви з пластиліну або вирізати з кольорового паперу. На пластиліні можна показати, що букви можна зліпити один з одним і вимовити позначені ними звуки слитно. Слова краще складати на обмеженій площині. Наприклад, це може бути довга дощечка. Вона дозволяє дошкільнику краще зосередитися. Запропонуйте дитині складати букви в тому порядку, в якому він хоче. Читайте те, що у нього вийшло. Чергуйте цю вправу з «листом за зразком», тобто зі складанням складів і слів з азбуки.
8
Використовуйте комп'ютерні програми - наприклад, імітатор голосу. Наберіть нескладний текст) (можна на перших порах з декількох складів) і запустіть імітатор. Потім запропонуйте виконати цю ж процедуру своєму учневі. Ця вправа напевно викличе у нього інтерес, і він добиватиметься, щоб імітатор читав щось осмислене.
9
Після того, як дошкільник навчиться читати склади , йому залишається тільки зрозуміти, що можна прочитати кілька складів поспіль. Він вже навіть це робив, коли ви читали слова з повторюваних складів. Поясніть йому, що склади можуть бути самими різними. Покажіть на прикладі, як можна розділити довге слово на більш прості фрагменти. Цей етап навчання читання діти зазвичай долають досить швидко.
Корисна порада
Коли ви читаєте дитині книжку, саджайте його поруч із собою, щоб він міг не тільки слухати, а й бачити те, що написано. Читаючи щось знайоме, іноді помиляйтеся. Якщо дитина зробить вам зауваження, запропонуйте йому самому прочитати, як потрібно. Не сваріть, якщо відразу це не вийде. Намагайтеся розвивати всі види сприйняття і пам'яті. Звичайно, якийсь один залишиться ведучим. Але процес навчання йде більш успішно, якщо беруть участь всі аналізатори. Саме тому називайте букви, які дитина ліпить і вирізає з паперу. Пропонуйте йому іноді малювати букви в повітрі і вимовляти звуки, які вони позначають.