Як навчитися жити за коштами.

Уміння грамотно розпоряджатися своїми коштами - справжнє мистецтво, що дозволяє налагодити дружні взаємини з грошима. Життя «від зарплати до зарплати» - яскравий приклад безграмотного витрачання коштів. Якщо невелика затримка здатна стати причиною виникнення чергових боргових зобов'язань, то настав час переглянути принципи формування сімейного бюджету.
Інструкція
1
Людині складніше розлучитися з готівкою, ніж з розташованими на банківському рахунку засобами. Тому першою справою введіть правило: по можливості розраховуватися купюрами з гаманця, а пластикові карти використовуйте тільки в разі гострої необхідності або доцільності. Наприклад, особливої різниці при розрахунку в продуктовому магазині ви не відчуєте - в цьому випадку розплатитеся «живими» грошима. А ось при замовленні авіаквитків через інтернет набагато вигідніше списати кошти з банківського рахунку.
2
Плануйте бюджет на різні проміжки часу: місяць, тиждень, день. Для великих покупок візьміть за точку відліку квартал. Завжди прописуйте витрати, приблизну суму і термін, в який будуть витрачена намічена сума. При цьому важливо вести не тільки розрахунок майбутніх покупок, але і щодня фіксувати витрачений кількість грошей. Місяць-два суворого обліку дозволить вам виявити слабкі місця бюджету і зрозуміти, що зі споживчого кошика можна сміливо викреслити і тим самим вивільнити частину коштів.
3
Уникайте імпульсивних покупок. Обмежити себе від впливу маркетингових прийомів повністю навряд чи вийде, але істотно скоротити відсоток незапланованих витрат все ж можна. Для цього перед кожним відвідуванням магазину складайте список покупок, а в черзі на касу ще раз огляньте його та з'ясуйте, чи взяли ви зайве і наскільки необхідні ці речі. Не потрібні - не лінуйтеся, викладіть. У деяких випадках відсоток імпульсивних витрат може доходити до 70-80% від планованої спочатку суми, і потрібно намагатися скоротити його до 10-15%.
4
Не позичайте гроші і, по можливості, не беріть їх в борг у друзів і знайомих. Коли людину починають переслідувати фінансові негаразди, то він насамперед згадує людей, які займали в нього. Але, як правило, на цьому все і закінчується. Часто зв'язок з боржниками давним-давно втрачена або є обставини, що не дозволяють повернути віддану суму. Поширене таке явище, як виникнення обопільної ненависті між чеснотою і боржником, яке в якійсь мірі вважається карою згори. Тому заможні люди не рекомендують пов'язувати себе з ким-небудь борговими зобов'язаннями, особливо якщо мова йде про конкретну людину. Хочете допомогти грошима - віддайте кошти безоплатно, і робіть це тільки у виняткових випадках, без шкоди для сімейного бюджету.
5
Відкладайте гроші цілеспрямовано. Збирайте не на «чорний» день, а на світле майбутнє, розподіляйте кошти, які включите в цю статтю витрат, за призначенням. Наприклад, на відкриття власної справи, на пенсію і т.п. Необов'язково починати з внесення великих сум, головне - виробити звичку. В ідеалі ви повинні прийти до того, щоб навчитися легко відкладати 50% від свого місячного заробітку.