Як розпізнати ноти.

Підбір творів на слух - одне з багатьох умінь, якими повинен володіти музикант. Навчання цьому навику відбувається на уроках сольфеджіо та теорії музики. Завдяки розвитку слуху та аналітичного мислення на цих заняттях музикант може легко розпізнати ноти твору - окремі партії чи загальну гармонію.
Вам знадобиться
  • - підручник ЕТМ;
  • - посібники з сольфеджіо;
  • - збірники диктантів в 1, 2, 3, 4 голоси;
  • - аудіозаписи нот.
Інструкція
1
Співайте гами в різній послідовності. Вивчіть весь кварто-квінтовий коло і всі різновиди тональностей: натуральні, гармонічні, мелодичні, народні лади. Кожну гамму співайте у зручній октаві. Називаючи знаки альтерації.
2
Навчіться співати інтервали в мелодійному і гармонійному розташуванні (послідовно або одночасно). Для другого варіанту запросіть друга-музиканта, який співатиме другий голос. Особливо корисні для цього хорали Баха і вправи, представлені в посібниках з сольфеджіо (зокрема, допомога Ладухіна).
3
Попросіть друга награвати вам диктанти. Почніть з простих одноголосних: мелодія виконується на фортепіано, а ви намагаєтеся її вгадати, повернувшись до інструменту спиною. Чи не тикайте пальцем в небо. Після декількох занять з теорії музики та співі сольфеджіо ви вже навчилися визначати ступені гами. У мелодії також намагайтеся знайти тоніку, тяжіння до неї, відстань від неї до виконуваної ноти .
4
Поступово ускладнюйте завдання, збільшуючи кількість тактів в диктанті від 4 до 12-16. У міру розвитку слуху ускладнюйте ритмічний малюнок, додавайте хроматизми. Дописавши диктант і звіривши з оригіналом, заспівайте його.
5
Розвивайте не тільки мелодійний слух (на одноголосних диктантах). Поступово включайте в заняття двох- і триголосні диктанти. Маленька підказка: в багатоголосних вправах спочатку записувати не верхній, а нижній голос. Середні і високі йдуть слідом. Після запису також співайте диктанти.
6
Слухайте улюблені пісні. Пробуйте записати їх таким же чином, як диктанти: багато разів повторюйте, потім записуйте бас, а потім акорд і мелодію. До речі, в цій справі у вас більше свободи, ніж в диктанті: неважливо, скільки разів ви програєте трек. Крім того, ви можете перевірити свої здогади, зігравши ноту на інструменті (гітарі чи фортепіано).