Як розпізнати глюкозу.

Глюкоза в організмі служить основним джерелом енергії для підтримки життєдіяльності. Вона надходить з їжею в складі простих і складних вуглеводів, всмоктується в кишечнику, а потім з потоком крові розноситься по всьому органам і системам. Для визначення рівня глюкози в організмі досліджують кров і сечу.
Вам знадобиться
  • - глюкометр;
  • - тест-смужки.
Інструкція
1
Найпростішим дослідженням є визначення рівня глюкози у венозній крові натще, його найчастіше називають «кров на цукор». Воно не вимагає спеціальної підготовки. Єдина вимога полягає в тому, що вранці перед дослідженням не можна їсти і пити, інакше результат буде недостовірним. Нормальним рівнем глюкози вважається цифра, вкладається в межі 3,3-5,5 ммоль/л. Стан, при якому рівень глюкози перевищує норму, називається гіперглікемією; не досягає норми - гіпоглікемією. Будь-які значні відхилення від нормальних значень вимагають повторної здачі крові і подальшого обстеження.
2
Крім того, існує так звана проба з «цукровим навантаженням», яка використовується для діагностики діабету. Взяття крові проводиться двічі: спочатку натщесерце, як при звичайному дослідженні, а потім пацієнту дають випити сироп, що містить 75 грам глюкози. Далі пацієнту забороняється що-небудь їсти, пити, палити, інтенсивно рухатися або, навпаки, спати. Через 2 години, протягом яких глюкоза надійде в кровотік і частково розщепиться інсуліном, кров з вени береться повторно. Результати дослідження оцінюються наступним чином: рівень глюкози в другому дослідженні до 7,8 ммоль/л - норма, 7,8-11,0 ммоль/л - предиабет, вище 11,0 ммоль/л - діабет.
3
У хворих на діабет середньодобовий рівень глюкози крові за останні 2-3 місяці визначають за значенням гликированного гемоглобіну (HbA1). Дослідження проводять без будь-якої підготовки, використовують так само венозну кров. Нормальним вважається вміст HbA1 від 4% до 5,9%. При більш високих значеннях збільшується ризик розвитку ускладнень.
4
Рівень глюкози крові можна визначити за допомогою глюкометрів - невеликих приладів, які є практично у кожного хворого інсулін-залежним цукровим діабетом. Вони оснащені невеликою голкою, яка проколює подушечку пальця. Крапля крові, отримана після проколу, наноситься на спеціальну тест-смужку, яка поміщається в прилад. Через деякий час на дисплеї глюкометра відображається цифра, що позначає вміст глюкози на момент дослідження.
5
Глюкоза міститься і в сечі. У здорової людини її кількість становить не більше 0,2-0,3 г/л, що не визначається при загальному аналізі сечі. «Цукор» з'являється лише у хворих на діабет при гіперглікемії понад 10 ммоль/л.
Зверніть увагу
Рівні глюкози при будь-яких гострих станах (інфаркт, шок), при вагітності, у дітей до 14 років відрізняються від вказаних.
Рекомендації лікарів пацієнтам, які страждають надмірною вагою, головним чином полягають в обмеженні вживання продуктів, що містять велику кількість швидких вуглеводів. При їх розщепленні цукор швидко потрапляє в кров, і це призводить до збільшення ваги. Тому багато хто намагається купувати продукти без вмісту цукру. Але в такому разі в них зазвичай міститься фруктоза. Відповідь на питання, наскільки доцільною є така заміна, може бути отриманий тільки при умінні відрізняти глюкозу від фруктози.
Інструкція
1
Глюкоза і фруктоза відносяться до класу вуглеводів (сахаридов). Глюкоза - це основне джерело енергії в організмі, клітини якого здатні засвоювати її в повному обсязі для забезпечення метаболічних процесів. Фруктоза, на відміну від глюкози, майже повністю поглинається печінкою, в клітинах якої вона перетворюється в жирні кислоти. Візьміть до уваги, що зловживання продуктами, що містять фруктозу, може призводити до серцево-судинних захворювань і надмірної ваги.
2
Глікемічний індекс - це показник швидкості розщеплення продукту і перетворення його в легко засвоювану глюкозу. Враховуйте, що у фруктози він набагато менше, тому продукти, що містять фруктозу, зазвичай призначаються пацієнтам, що страждають на цукровий діабет. Однак при надмірній вазі вона не рекомендована.
3
Фруктоза приблизно в півтора рази солодше цукру, тому, використовуючи фруктозу, можна знизити споживання цукру. Таким чином, продукти з фруктозою показані людям з жовчнокам'яної хворобою, алергіями, ішемією серця і т.д. Важливо пам'ятати, повністю замінювати фруктозою глюкозу не можна здоровим людям, так як в клітинах печінки відбувається синтезування жирних кислот. А це призводить до ожиріння.
4
У певних випадках вживання фруктози корисніше, ніж глюкози. Наприклад, при тривалій напрузі організму: заняттях спортом, водінні автомобіля, в літньому віці. Її особливості в прискоренні процесів метаболізму алкоголю, зміцненні імунітету, стабілізації рівня цукру в крові використовуються при виготовленні дієтичних продуктів і ряду лікувальних препаратів.
5
Важливо знати, що відчуття насичення безпосередньо залежить від рівня глюкози в крові, а фруктоза не впливає на відчуття ситості. Тому якщо ви не будете стежити за кількістю вживаються в їжу продуктів з фруктозою, є ризик швидко «заробити» надлишкову вагу.