Як навчитися грати на сопілці. Як правильно грати на дудочки.

Сопілка - збірна назва споріднених духових інструментів, схожих на блок-флейту. Дудки бувають різної довжини, у них можуть бути по-різному розташовані отвори. Однак прийоми гри на таких інструментах у різних народів однакові. Принцип заснований на коливанні повітряного стовпа, довжина якого змінюється в залежності від положення пальців.
Вам знадобиться
  • - сопілка;
  • - визначник аплікатури для блок-флейти;
  • - віртуальна клавіатура;
  • - камертон.
Інструкція
1
Подивіться, скільки отворів у вашої дудочки і де вони розташовані. Від цього залежить положення пальців при грі. Якщо є отвір, що знаходиться на нижній стороні інструменту, його необхідно затискати великим пальцем лівої руки. За відсутності такого отвору цей палець просто підпирає дудочку знизу. У будь-якому випадку ліва рука знаходиться ближче до губ. Вказівний палець лівої руки затискає саме ближнє до губ отвір, середній - наступне і т.д. Мізинець в процесі не бере участь. Якщо отворів більше чотирьох, то п'ятий закриває вказівний палець правої руки. У деяких дудок ряд отворів знаходиться збоку. Але в будь-якому випадку ліва рука знаходиться ближче до губ, тобто вище правої.
2
Навчіться правильно брати дихання і видихати повітря. Робіть короткий глибокий вдих, як при співі. Видихається повітря повільно і рівно. Перед тим, як спробувати витягти перший звук, потренируйтесь дихати без інструменту. Подуйте в мундштук інструменту, що не затискаючи отворів. Не впадайте у відчай, якщо відразу вийде хрип і свист. Це означає, що ви не знайшли правильного положення дудки по відношенню до губ. Міняйте його, поки не почуєте чистий протяжний звук.
3
Коли ви навчитеся правильно брати початковий звук, спробуйте по черзі закривати пальцями різні отвори. Домагайтеся щоразу рівного безперервного звуку. Він не повинен зриватися, йти у хрип і свист. Якщо вам потрібно взяти більш короткий звук, не переривайте дихання, а закрийте отвір мундштука язиком. Якщо ж швидко відкривати і закривати мовою цей отвір - вийде тремоло. Цей прийом вам теж може стати в нагоді.
4
Для того, щоб навчитися підбирати мелодії, вам потрібно знати будову гами. Якщо є під рукою фортепіано і синтезатор, натискайте по черзі білі і чорні клавіші першої октави (вона знаходиться посередині, у фортепіано зазвичай замок розташований навпроти ре першої октави). Інтервал між сусідніми клавішами, незалежно від того, білі вони або чорні, становить рівно половинку тони. Спробуйте знайти такий же інтервал на дудочке . Можна в якості довідника використовувати визначник аплікатури для сопранових блок-флейти. Навіть якщо розташування отворів на вашій дудочке інше, ви зможете зрозуміти принцип, за яким грається тон або півтон.
5
Дуже корисно зрозуміти будову мажорній і мінорній гами. Найзручніше це робити на прикладі гами до-мажор, оскільки вона вся грається на білих клавішах. Між до і ре відстань в 1 тон, як і між ре і ми. Між мі і фа немає чорних клавіш, так що між ними всього півтону. В групі, де три чорних клавіші, послідовність така: тон, тон, тон, півтон. За цією схемою будуються всі мажорні гами. Навчіться розрізняти тон і півтон на слух і спробуйте зіграти гамму, дотримуючись послідовність інтервалів. Визначте, за яким принципом будується натуральний мінор, і зробіть те ж саме. Найбільш зручна для аналізу тональність ля-мінор.
Корисна порада
Якщо ви знаєте нотну грамоту, постарайтеся визначити, які звуки дає ваша сопілка. Це може бути важливо, якщо ви збираєтеся грати в групі. Визначити основні звуки можна по камертону або фортепіанної клавіатурі.
Прості духові інструменти є абсолютно у всіх народностях, стверджують історики. Чим більш розвинений етнос, тим складніше їх інструменти, але в основі практично будь-якого духового лежить традиційна проста дудка. Все інше - лише її модифікації.
Інструкція
1
Дудка - духовий язичковий інструмент, який здавна вважається російським народним. Традиційна дудка є циліндричну порожнисту трубку з дерева або тростини. Взагалі, для виготовлення цього інструменту використовують породи листяних дерев, а з хвойних тільки сосну. Сучасні майстри виготовлення музичних інструментів використовують такий матеріал, як ебоніт.
2
На поверхні дудки висвердлюють кілька отворів для регулювання потоку повітря, що вдихається, кількість отворів може бути різноманітним і залежить від її довжини. Для отримання наскрізного отвори по всій довжині дудки її висвердлюють або випалюють.
3
Для полегшення вдування повітря в порожнину дудки на одному кінці вбудовується мундштук. Є різновид подвійний дудки, коли одна вставляється в вільний кінець інший, мундштук для цієї подвійної дудки - один. Довжина інструмента може коливатися від двадцяти сантиметрів до півметра.
4
Дудка може виготовлятися конусоподібної форми з розтрубом на кінці або з завужені кінцем. Особливою різновидом є сопів або сопілка, такі назви вживаються на Україні або в Білорусії, це прості інструменти з двома-чотирма отворами.
5
Однією з різновидів дудки є дудка-поршневка, яка була поширена на території Західної Білорусії. Конструкція її представляє собою порожнистий циліндричний стержень, в який вбудовано Свисткова пристрій. У пристрої є поршень. Звук на дудці-поршневке видається тоді, коли йде вдування повітря, а за допомогою поршня створюється коливальний рух. Звучання звуку регулюється висотою повітряного стовпа. Найвищий звук виходить, коли поршень повністю закритий, а глухий звук при максимальному відкритті поршня. Виконання на дудці-поршневке пов'язано зі слуховим сприйняттям самого виконавця.
6
Майже у всіх країнах світу використовують дудку як музичний інструмент, тільки назва дудки в різних країнах різне. Так, це може і альпійський ріг, і фагот, і флейта-пікколо, а також японська хітіракі або індійська флейта Шіви.
7
Слово «дудка» має різне застосування і значення. Дудкою називають свисток, яким користується боцман на кораблі для передачі умовних сигналів. Її так і називають «Боцманська дудка». А вираз «танцювати під чужу дудку» означає «перебувати під чужим впливом».
8
Дудку як музичний інструмент з успіхом використовують в оркестрі народних інструментів. В симфонічних оркестрах використовують різновид дудки - сопілка.