Як пояснити дітям, що таке казка.

Казки залучають дітей своїми сюжетами, незвичайними історіями, чудесами і перетвореннями. Чим молодша дитина, тим рідше він відрізняє казку від реальності і сприймає її сюжет як історію, розказану про його життя. Стаючи старше, діти здогадуються, що не все в казці правдиво, що в житті так не буває, але чомусь саме такі казки починають подобатися ще більше. У 5-6 років дошкільнята вже готові дізнатися, що ж таке казка.
Вам знадобиться
  • - книга казок з барвистими ілюстраціями;
  • - шапочки-маски героїв казок.
Інструкція
1
Покажіть дитині 2-3 років книгу казок з барвистими ілюстраціями. Це необхідно, тому образне мислення малюка поки недостатньо розвинене. У цьому віці діти слухають і розуміють казки про тварин: диких і домашніх. Історії, які відбуваються з ними у творі, схожі на життєві історії звичайних людей, тому дитина легко уявляє себе учасником цієї казки.
2
Поясніть цю аналогію дитині. Уявіть в ролі персонажів його самого і його друзів. Казковим і незвичайним стає тільки те, що вчинки здійснюються тваринами.
3
Запропонуйте малюкові пограти в казку разом з вами, надівши на голову шапочку-маску персонажа. Нехай дитина сама вибере собі роль. При програванні ролі, зверніть увагу дитини на те, що він зараз надходить «як вовк у казці». А буває в житті, що він сам теж так робить?
4
Зв'яжіть казку з реальністю. Згадайте разом випадки, коли діти поводяться так само, як в казкової історії. Іванко попив води з копитця (з калюжі) і став козленочком. А що з людиною може стати, якщо він брудну воду вип'є або підніме і з'їсть брудну їжу на вулиці? Розкажіть, що в кожній казці є повчання, попередження і навіть покарання.
5
Розкажіть дитині 4-5 років, що казки - це мрії людей про гарну, красивою, успішного життя. У дорослих так само, як і у дітей не все виходить у житті, тому люди придумують собі «казкових помічників»: килим-літак, чоботи-скороходи. Мрії допомагають досягати бажаного, тому зараз уже є справжні літаки, поїзди і машини, що дозволяє людям швидко пересуватися. А про що мріє дитина?
6
Складіть разом казку про його мрію за аналогією з казкою, яка подобається дитині. Намалюйте цю казку в декількох сюжетних картинках, підпишіть під ними текст.
7
Оберіть фрагмент казки, який має виховне значення, і продемонструйте дитині, що казка - це ще й під казка , як потрібно поступати в складній життєвій ситуації. Наприклад, у казці «Сівка-бурка» покажіть дитині, чому Івану вдалося зловити злодія, а його братам - ні. Він не спав, сидів на камінці, сторожив, а його брати поснули і не побачили злодюжку. Проявити терпіння, волю і отримати цінну винагороду можна не тільки в казці.
Зверніть увагу
Не всі казки мають хорошу кінцівку. Багато закінчуються смертю персонажа - це казки-попередження. Не потрібно змінювати сюжет казки або міняти її закінчення. Поясніть дитині, що коли люди порушують правила, слід покарання, кара.
Корисна порада
Залежно від вашого бажання і необхідності, можна для пояснення брати сюжети казок про сім'ю, про працю, де аналогією легко побачити, інтерпретувати, пояснити на реальних ситуаціях.