Як порахувати обсяг лісу.

Споруда будинку або дачі рідко обходиться без використання пиломатеріалів. У будівництві може використовуватися як круглий ліс, так і дошки в різного ступеня обробки. Правила продажу деревини не завжди допомагають точно визначити обсяг придбаної продукції. При наявності мінімальних знань і навичок ви можете підрахувати обсяг виробів з дерева самостійно.
Вам знадобиться
  • - кубатурних таблиці;
  • - рулетка;
  • - калькулятор;
  • - папір;
  • - олівець.
Інструкція
1
Купуючи деревину на складі, огляньте готовий пакет пиломатеріалів. Іноді виробник прикріплює до приготовленого на продаж обсягом спеціальну бирку, в якій вказується точний обсяг, характеристики та ціна пакета. Правда, з такою передпродажною підготовкою можна зустрітися не завжди, найчастіше розрахунки вимагається вести самостійно або покладатися на порядність продавця.
2
Визначте вид матеріалу, обсяг якого вам потрібно порахувати. В одному кубометрі може міститися різна кількість обапола, обрізний або необрізної дошки або круглого лісу . Розрахунок кубатури визначається ступенем обробки деревини, її видом і сортностью.
3
Якщо вам потрібно визначити обсяг обапола, розсортуйте його по довжині на дві групи: до двох метрів і більше. Укладіть горбиль в штабель, щоб тонкі і товсті кінці чергувалися, а необроблена поверхня йшла шарами вгору і вниз. Забезпечте однакову висоту штабеля по всій його довжині, прямі кути і щільну укладку. Перемножте середню висоту пакета на ширину і довжину; ви отримаєте так звану ськладочную кубатуру.
4
Оскільки ціни на відпустку лісу повинні встановлюватися не в складочной кубатурі, а в щільній масі, використовуйте для перекладу отриманих значень спеціальний коефіцієнт. Для неокоренного обапола довжиною до двох метрів він становить 0,48; для окоренной - 0,56.
5
Використовуйте також для визначення обсягу матеріалів з хвойних і листяних порід так званий кубатурник, який являє собою затверджений стандарт, виконаний у вигляді таблиць з обсягами однієї штуки пиломатеріалу.
6
Обсяг круглих лісоматеріалів визначте нема з застосуванням коефіцієнтів перекладу в щільну міру, а за допомогою вимірювання кожної колоди. Приміром, колода має діаметр 0,18 м і довжину 6 м. Об'єм колоди складе в цьому випадку приблизно 0,194 куб. м. Цю величину перемножте на кількість колод в штабелі, щоб отримати шуканий обсяг всієї партії лісу .