Як навчитися читати табулатуру. поради Як читати табулатури.

Класична школа гри на гітарі сьогодні набагато менш популярна, ніж більш прості, аматорські її аналоги. Прямим тому наслідком є практично повне відмирання нотного стану: більшість гітаристів воліють працювати з табулатурами, простішими в освоєнні і більш зручними у використанні.
Інструкція
1
Запам'ятайте базові поняття. Перш за все, найменування струн: перші вважається не верхній з них (що було б логічно), а, навпаки, сама тонка, нижня. Решта струни відраховуються знизу вгору, таким чином, що басова струна виявляється шостий. Зверніть увагу на лади - металеві поріжки, розташовані по всій довжині грифа. Затиснути струну між кінцем грифа і першим порожком означає «на першому ладу». Між першим і другим - «на другому».
2
Відкрийте будь-яку табулатуру . Ви побачите шість ліній: вони символізують струни. Перша струна (найтонша) прописується першим рядком, друга - другий, і далі за списком. На струнах розташовані цифри. Кожна цифра - лад, який потрібно затиснути перед тим, як витягти звук. Читати табулатуру потрібно зліва направо по всіх шести струнах одночасно.
3
Припустимо, сама ліва цифра - нуль, розташований на п'ятій сходинці; далі йде колонка цифр: «0» на першій сходинці, «2» на другому і «2» на третій. Спочатку ви прямуєте самому лівому покажчику: вам потрібно смикнути відкриту («затиснуту на нульовому ладу») п'яту струну. Другий крок - три цифри відразу. Якщо покажчики знаходяться строго один під одним, значить, витягти звук потрібно одночасно з декількох струн: ви затискаєте другу і третю струну на другому ладу і витягаєте звук з першої, другої і третьої. Далі вам потрібно взяти третю цифру зліва, подивитися на якому ладу вона затискається, потім витягти звук. І так, поки не скінчиться табулатура.
4
В табах ви можете зустріти позначки про спеціальні прийоми, що використовуються при грі. Якщо дві цифри стоять поруч і розділені буквою - це легато. Наприклад, 2h3 означає, що вам потрібно затиснути струну на другому ладу, витягти звук, потім вільним пальцем «стукнути» за тією ж струні на третьому ладу, що спровокує додаткову ноту. Дві цифри через слеш означають «слайд»: 10/12/10 розшифровується як «Затиснути на десятому, не відпускаючи провести пальцем до 12-ого та повернути назад, потім відпустити».
Корисна порада
Якщо після повільного проходу по табулатурі мелодія здається вам зовсім несхожою, не поспішайте і спробуйте зіграти швидко.
Табулатура - це варіант нотного запису для музичного інструменту. Від звичайної універсальної запису музичних творів вона відрізняється тим, що показує, яке саме місце на грифі потрібно затиснути, щоб вийшов конкретний звук. Звичайна нотний запис показує тільки висоту і тривалість, а позицію визначає виконавець. Найчастіше табулатури пишуться для струнних інструментів з ладовим грифом.
Вам знадобиться
  • -інструмент;
  • -табулатури.
Інструкція
1
Запам'ятайте номера струн. У всіх без винятку щипкових інструментів перша струна - найтонша. Рахунок йде саме від неї. Дуже корисно також вивчити, який звук виходить на кожній відкритій струні. Стануть в нагоді як російські, так і латинські їх позначення. Так, на гітарі шестиструнної перша струна дає звук мі, він же Е. На семиструнної це буде ре, тобто D. Відповідно, у першому випадку інші струни будуть H (в деяких західних системах позначень - B), G, D, A, E. Строй семиструнної гітари виглядає так: D, H, G, D, H, G, D. Для цієї гітари прийняті російські позначення, тобто сі завжди буде H. Зате можливі варіанти для останньої струни, налаштувати її можна декількома способами. Тому перш за все дізнайтеся, для якого саме ладу написана табулатура.
2
Вивчіть номера ладів. Їх починають рахувати від грифа. Перший лад знаходиться відразу після верхнього поріжка. На гітарах найчастіше позначають п'ятий, сьомий, десятий і дванадцятий лади, але тут теж можливі варіанти. Тому порахуйте, які саме лади відзначені точками або зірочками на вашому інструменті.
3
Подивіться на будь-яку табулатуру. Зверніть увагу на те, скільки на ній лінійок і як вони позначені. Найчастіше лінійки розташовуються горизонтально, а номери струн пишуться зліва. Але єдиного стандарту немає, тому кожен записує так, як йому зручніше. У будь-якому випадку покладіть лист так, щоб номери струн виявилися зліва від вас.
4
Подивіться, як позначені лади. На деяких табулатурах вони намальовані, а зверху чи знизу стоїть цифра - як правило, римська. Можуть бути тільки цифри. Знайдіть потрібний лад на своїй гітарі.
5
Знайдіть значки, що позначають положення звуків. Поставте на них пальці так, як вам зручніше. На деяких табулатурах позначається і апплікатура. Наприклад, цифрою в кружечку, розташованому на потрібному ладу потрібної струни. Але так буває не завжди, зазвичай ставиться просто хрестик або крапка.
Зверніть увагу
Трапляються і табулатури без лінійок. Наприклад, такі: 1-VII, 3 - X, 5 - 0. Тобто першу струну треба затиснути на сьомому ладу, третю - на десятому, а п'ята залишається відкритою. Але такі варіанти запису зустрічаються досить рідко. Табулатури на музичному жаргоні скорочено називають «таби».