Як вибрати правильну експозицію.

Мистецтво фотографії іноді називають світлописом. Це пов'язано з тим, що кінцеве зображення виходить за допомогою реєстрації світла. Кількість і властивості його отримання іменуються експозицією і вимагають ретельного розрахунку.
Вам знадобиться
  • - фотоапарат з вбудованим експонометром або зовнішній єкспонометр.
Інструкція
1
В фотографії під експозицією розуміють кількість світла, реєстрованого світлочутливим матеріалом за одиницю часу. Визначається ця величина за допомогою трьох параметрів: світлочутливість, витримка і діафрагма. Для якісної фотографії необхідно знайти правильне співвідношення всіх цих елементів.
2
Збільшення будь-якого параметра експозиції на один ступінь зменшує або збільшує кількість надходить світла в два рази. Приміром, сцена, снимаемая при світлочутливості ISO 100, витримці 1/60 секунди і діафрагмі f 5.6, здається дуже світлою. Необхідно зробити кадр темніше. Для цього можна зменшити значення ISO до 50, вкоротити витримку до 1/125 секунди або зменшити значення діафрагми до 8. Для подальшого зменшення кількості світла можна користуватися як зміною одного обраного параметра, так і декількох відразу.
3
Вибрати правильну експозицію без заміру інтенсивності світла практично неможливо. Навіть якщо є певний практичний досвід, попадаються сцени зі складним освітленням, і оцінити його без спеціальних приладів безпомилково просто неможливо. Всі сучасні камери володіють вбудованим експонометром - приладом, що вимірює світло. Після закінчення своїх замірів камера сама вибере і виставить параметри експозиції. Існує декілька способів виміру світла: центрозважений, матричний і точковий. Найчастіше, перший спосіб є універсальним. Розрахунок в такому випадку ведеться виходячи з того, що пріоритетним є об'єкт, що знаходиться в центрі кадру. Якщо експозиція вас не влаштувала, скористайтеся брекетінгом і відкоригуйте її. Значення плюс будуть освітлювати кадр, а значення мінус - затемнювати.
4
Самим точним способом вимірювання експозиції є зовнішній єкспонометр. На відміну від вбудованого, він має більш складну схему і може вимірювати крім відбитого ще й падаюче світло. Це властивість істотно впливає на якість виміру.
5
Коли ви визначили кількість світла, необхідного для правильного експонування, виберіть, за допомогою яких параметрів варто його добитися. Якщо об'єкт знаходиться в русі, краще зробити витримку коротше, щоб уникнути «смазов». За допомогою зменшення значення діафрагми можна зменшити глибину різко зображуваного простору, і навпаки. Чим менше значення світлочутливості, тим більше півтонів і відтінків вийде на фотографії. Визначте, що в знімається сцені буде більш ефектно виглядати, і змініть експозицію , збільшуючи на щаблі потрібні показники і пропорційно зменшуючи непотрібні.
6
Багато чого про експозицію може сказати графік гістограми. При гармонійному фіксуванні світла він не буде вилазити за краї і залишиться всередині рамок.
7
Намагайтеся знімати тільки в raw-форматі. Навіть при значному промаху визначення експозиції, за допомогою raw-конвертера можна виправити недоліки. Особливо це стосується знімків з низьким значенням ISO. Чим вище світлочутливість, тим точніше доведеться вибирати експозицію .