Як збирати живицю.

Цілюща смола, звана живицею, володіє унікальними лікувальними властивостями. Таке найцінніше ліки щедро дарують людям модрини, кедри, сосни, ялини, ялиці та інші хвойні дерева. Існує кілька способів збору живиці. Вибір відповідного залежить від того, в якому стані знаходиться смола - рідкому або затверділому.
Вам знадобиться
  • - ємність, щільно закривається;
  • - шнур 150 см.;
  • - тканинна серветка, просочена олією;
  • - шило з тонким жалом;
  • - ніж.
Інструкція
1
Збір живиці для її максимальної корисності виробляєте далеко від міських поселень і автострад. Вибирайте дерева, що ростуть на сухому грунті, так як вони володіють більшою смолистістю, ніж дерева, які ростуть на вологому грунті.
2
Збір затверділої (застиглої) жівіциЗастившую смолу можна заготовлювати круглий рік. Збираючись на збір живиці, підготуйте ємність з кришкою, ніж і промаслений серветку. Зайшовши в хвойний ліс, знайдіть дерева з природними тріщинами або нанесеними раніше ушкодженнями кори, з яких сочилася і застигла смоляная рідину. На таких деревах достатньо придатних для збору крапель і напливів затверділої смоли.
3
Вибравши відповідне дерево, приступайте до збору. Протріть ніж промасленим серветкою, щоб смола НЕ липнула до ножа. Зріжте наплив і помістіть живицю в підготовлену ємність. Чи не зрізайте смолу великими пластами - через її тягучих властивостей це проблематично. Пам'ятайте, що в холодну пору року смола менш липка, і збирати її набагато зручніше.
4
Збір свіжої прозорою жівіциСбор свіжої живиці виробляєте з початку сокоруху хвойних дерев, яке починається ранньою весною і триває до настання осені.
5
У спекотну погоду смола накопичується інтенсивніше і має більш щедру віддачу. Пам'ятайте, що чим вища температура повітря, тим більше рідкий стан має смола. Не складайте свіжу живицю в дощову чи холодну погоду - в такий час віддача смолені рідини дуже мізерна.
6
Зайшовши в хвойний лісовий масив, виберіть молоде деревце. Підготуйте ємність для збору смоли і шнур, за допомогою якого можна прив'язати ємність до дерева. У підстави однієї з товстих гілок деревця зробіть надріз глибиною на товщу кори, довжиною 5-6 см і підставте під нього ємність для збору.
7
Для збору живиці з ялиці підготуйте шило з тонким жалом, а також баночку з темного скла з щільно закривається кришкою. Перебуваючи в хвойному лісі, зверніть увагу на стовбур ялиці. Його особливістю є невеликі горбки під корою, які заповнені цілющої смолою. Такі горбки розташовані по всій висоті дерева, але збір переважно роблять у нижній частині, найбільш доступною для заготівельних робіт. У нижній частці знайденого горбка зробіть прокол шилом. Підставте під прокол ємність для збору живиці. Натисніть на горбок і видавіть смолу.
8
Живиця досить швидко твердне на відкритому повітрі, тому ємність завжди тримайте закритою. При бажанні залийте смолу рослинним маслом, щоб вона довше залишалася рідкою і прозорою.
Смола - це органічна речовина, яка є продуктом метаболізму рослин, має складний хімічний склад. Більшість смол мають тверду або напівтверді консистенцію, мають яскраво вираженими ароматичними властивостями. Для дерев смола є своєрідним заживляющим фактором, що захищає деревину від розтріскування і висихання, що перешкоджає шкідників. Смолу збирають у весняно-літній період з деревини і кори хвойних порід дерев. З неї виробляють каніфоль, скипидар і камфору.
Інструкція
1
Виготовте конусоподібну ємність для збору смоли або візьміть готову. Щоб можна було її прикріпити на стовбур дерева, на широкій частині повинен бути передбачений невеликий відворот. Або візьміть для цих цілей канцелярський скотч.
2
Процедура збору смоли називається підсочкою і виробляється в лісах, призначених для вирубки. Для виготовлення виробів, наприклад, з сосни, береться деревина з подсоченних дерев. Інакше виріб ще довгий час при тепловій дії виділятиме смолу. Виберіть дерево з діаметром стовбура не менше тридцяти сантиметрів.
3
Закріпіть воронку в нижній частині стовбура широкою частиною вгору, конусом вниз, на рівні вашого пояса або трохи вище.
4
Коли ємність для збору смоли закріплена, вище по стовбуру до середини вертикалі починайте робити широкі неглибокі, паралельні один одному надрізи-насічки - приблизно двадцять-тридцять. Вони повинні розташовуватися під кутом сорок п'ять градусів зверху від краю стовбура і вниз до центру. Дзеркально нанесіть такі насічки на іншій половині. Повинні вийти сходяться донизу в воронку неглибокі лінії.
5
Якщо такі насічки вже проводилися в попередній рік, то сместите їх нанесення по напрямку, наприклад, від східного боку стовбура на північну. На наступний рік наносите насічки вже з західної сторони, ще через рік - на південній стороні. На п'ятий рік дереву дають відпочинок, після чого п'ятирічний цикл збору можна повторити.
6
Залиште набиратися смолу на кілька днів. Періодично відвідуйте місце збору для контролю достатності наповнення ємності або припинення виділення смоли.
7
Коли смола перестане виділятися, відкріпите наповнену ємність від стовбура, а надрізи злегка замажте садовим варом.